TRAKO Dzieciom 2025: kolej, edukacja, pasja – 200 lat kolei oczami najmłodszych

22 godzin temu

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO odbędą się w dniach 23-26 września 2025 roku w Gdańsku, a ich integralną częścią, jak co edycję od ponad dwóch dekad, będzie akcja charytatywno-edukacyjna TRAKO Dzieciom. W jubileuszowym roku 200-lecia kolei wydarzenie to zyska szczególny wymiar – łącząc edukację, sztukę, wsparcie młodych modelarzy kolejowych oraz promocję transportu szynowego wśród najmłodszych.

TRAKO Dzieciom – 22 lata łączenia branży kolejowej z pomocą i edukacją

Akcja charytatywna TRAKO Dzieciom od 2003 roku towarzyszy największym w Polsce Międzynarodowym Targom Kolejowym TRAKO, przypominając, iż kolej to nie tylko innowacje technologiczne i biznes, ale także odpowiedzialność społeczna. Przez ponad dwie dekady wydarzenie wspierało różnorodne inicjatywy, a beneficjent każdej edycji wybierany jest w transparentnym konkursie przez Radę Programową TRAKO.

Organizatorzy podkreślają cztery filary tej inicjatywy: dzielenie się dobrem, przybliżanie dzieciom nowoczesnej kolei, edukację o najnowszych trendach w branży oraz komunikację wyzwań stojących przed transportem szynowym. TRAKO Dzieciom wykracza daleko poza ramy konkursu plastycznego – to platforma edukacyjna i społeczna, której efekty odczuwalne są długo po zakończeniu targów.

200 lat kolei – dziecięca wyobraźnia w służbie edukacji kolejowej

Tegoroczny konkurs plastyczny pod hasłem „200 lat kolei. Wczoraj, dziś i jutro” zaprasza młodych twórców do artystycznej refleksji nad rozwojem transportu szynowego. Od czasów parowozów Stephensona, przez dzisiejsze szybkie składy Pendolino, aż po futurystyczne wizje hyperloopa – dzieci i młodzież mogą dowolnie interpretować historię i przyszłość kolei.

Rok 2025, upamiętniający dwusetlecie narodzin kolei, to doskonały moment, by najmłodsi spojrzeli na kolej oczami swojej wyobraźni. Branża kolejowa stoi dziś przed wyzwaniami dekarbonizacji, cyfryzacji i zmieniających się oczekiwań pasażerów – dziecięca wrażliwość i kreatywność mogą dodać tej debacie nowego wymiaru.

Na konkurs napływają prace w formatach A4 i A3, wykonane dowolną techniką. Organizatorzy kierują zaproszenie do szerokiego grona: przedszkoli, szkół, warsztatów terapii zajęciowej, domów kultury oraz uczestników indywidualnych. Dzięki temu wiedza o kolei dociera do zróżnicowanych środowisk.

Wsparcie dla modelarzy – inwestycja w pasję i przyszłość kolejowego hobby

Kulminacyjnym momentem akcji będzie tradycyjna aukcja prac nagrodzonych i wyróżnionych, organizowana podczas targów. Cały dochód zasili działalność Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych – beneficjenta wybranego przez Radę Programową TRAKO 2025.

Wybór modelarzy nie jest przypadkowy. Kluby modelarskie od lat pełnią rolę nieformalnych centrów edukacji kolejowej, gdzie pasja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W czasach cyfryzacji i dominacji mediów społecznościowych wsparcie dla tradycyjnego modelarstwa zyskuje szczególną wartość. Środki z aukcji pomogą klubowi rozwijać infrastrukturę, organizować warsztaty i promować kolejowe hobby wśród młodzieży.

Edukacja kolejowa z UTK – praktyczne lekcje bezpieczeństwa i technologii

Finał akcji połączony z ceremonią rozdania nagród i dyplomów odbędzie się 26 września. Laureaci konkursu zyskają niepowtarzalną okazję, by poznać kolej od środka. Urząd Transportu Kolejowego przygotował zajęcia „Kolejowe ABC”, które skupią się na bezpieczeństwie w otoczeniu infrastruktury kolejowej oraz praktycznych aspektach funkcjonowania kolei.

Młodzi artyści będą mogli zwiedzić hale targowe, zobaczyć najnowszy tabor i rozwiązania infrastrukturalne, a także spotkać się z inżynierami, projektantami i menedżerami branży kolejowej.

Zaangażowanie branży – realne wsparcie, nie tylko gadżety

TRAKO Dzieciom opiera się na trzech filarach wsparcia. Firmy i instytucje z Rady Programowej fundują nagrody dla dzieci, biorą udział w aukcji i wspierają prace jury. Wystawcy targów oferują dodatkowe nagrody oraz aktywnie uczestniczą w licytacjach. Organizator targów, MTG SA, zapewnia kompleksową obsługę konkursu, aukcji i dedykowanego stoiska.

Branża kolejowa traktuje edukację najmłodszych jako inwestycję w przyszłość. W obliczu wyzwań kadrowych i konieczności popularyzacji zawodu kolejarza, budowanie pozytywnych skojarzeń z koleją od najmłodszych lat może przynieść długofalowe korzyści.

TRAKO 2025 – kolejowe centrum świata w Gdańsku

Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO to największe wydarzenie branżowe w Polsce i drugie co do wielkości w Europie, ustępujące jedynie berlińskiemu InnoTrans. Edycja 2023 pobiła wszelkie rekordy: 600 wystawców z 30 krajów, 25 tysięcy zwiedzających z 54 państw, 30 tysięcy m² wystawowych.

Tegoroczna edycja ponownie zgromadzi kluczowych graczy światowej branży kolejowej. W programie znajdą się debaty o przyszłości transportu szynowego: elektryfikacji, technologiach wodorowych, cyfrowej transformacji, cyberbezpieczeństwie oraz budowie Kolei Dużych Prędkości i rozwoju CPK.

TRAKO Dzieciom – łączenie pokoleń, inspiracja, odpowiedzialność

W kontekście całego wydarzenia akcja TRAKO Dzieciom nabiera szczególnego znaczenia. To nie tylko konkurs i aukcja, ale też lekcja odpowiedzialności, zaangażowania i budowania mostów między pokoleniami. W świecie zdominowanym przez technologie i biznes, TRAKO przypomina, iż przyszłość kolei zależy również od wyobraźni dzieci i ich pierwszych doświadczeń z tą branżą.

TRAKO Dzieciom udowadnia, iż wielkie wydarzenia branżowe mogą i powinny mieć realny wpływ społeczny – łącząc świat profesjonalistów z dziecięcą kreatywnością, innowacje z tradycją, globalny zasięg z lokalnym wsparciem.

Partnerzy TRAKO Dzieciom: Urząd Transportu Kolejowego, Grupa PKP, MEDCOM, PESA, TrackTec, SKM Szybka Kolej Miejska, RailPool, Koleje Dolnośląskie.

Autor: Damian Malesza

Zobacz również:

„Firma Kolejowa Społecznie Odpowiedzialna” – szósta edycja konkursu na TRAKO 2025
TRAKO 2025: Przyszłość kolei pisze się w Gdańsku
Idź do oryginalnego materiału