Tym już nie ochronisz roślin przed chorobami! Zobacz, co się zmienia

11 godzin temu

Jakie zmiany zaszły bądź nastąpią w roku 2025 oraz jakich substancji czynnych fungicydów już nie kupimy? Wyjaśniamy co się zmienia.

W ciągu ostatnich 5 lat (2020-2024), wycofano łącznie 14 s.cz. fungicydów. W roku 2020 były to 3 substancje (tj. tiuram, chlorotalonil i propikonazol), w roku 2021 kolejne 3 substancje (tj. benalaksyl, tiofanat metylu i fenpropimorf), a w roku 2022 następne 4 substancje (tj. epoksykonazol, cyprokonazol, famoksat i flutriafol). Natomiast w roku 2024 wycofano kolejne 4 substancje (tj. ipkonazol, dimoksystrobina, metiram i bentiowalikarb).

Substancje czynne fungicydów wycofane w roku 2025

W związku z systematycznym wycofywaniem kolejnych s.cz., warto wiedzieć jakie zmiany zaszły bądź nastąpią w roku 2025 oraz jakich substancji już nie kupimy lub do kiedy możemy je stosować w ochronie upraw rolniczych, sadowniczych czy warzywnych w okresie 2025.

Mepanipirym – substancja z grupy anilidopirymidyn, która wykorzystywana była przez plantatorów do zwalczania szarej pleśni w truskawce. Substancja ta jest składnikiem 1 fungicydu, tj. Frupica 440 SC. Mepanipirym może być stosowany, przechowywany i unieszkodliwiony do dnia 20 kwietnia 2025 roku.

Dimetomorf – substancja z grupy pochodnych kwasu cynamonowego, która wykorzystywana była przez plantatorów do ograniczania porażenia przez choroby grzybowe, tj. alternarioza, antraknoza, zaraza ziemniaka, mączniak rzekomy i zgnilizna szyjki cebuli, głównie w ziemniaku, pomidorze, cebuli, czosnku, ogórku, sałacie oraz winorośli. Substancja ta jest składnikiem 9 fungicydów, tj. Banjo Forte 400 SC, Cabrio Duo 112 EC, Dimix 500 SC, Diprospero, Dynasol, Metomor F, Orvego 525 SC, Presidium i Priority. Dimetomorf może być stosowany, przechowywany i unieszkodliwiony do dnia 20 maja 2025 roku.

Dimoksystrobina – substancja z grupy strobiluryn, która wykorzystywana była przez plantatorów do ograniczania porażenia przez choroby grzybowe, tj. sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa i szara pleśń, głownie w rzepaku ozimym i jarym. Substancja ta jest składnikiem 2 fungicydów, tj. Inviga i Pictor 400 SC. Dimoksystrobina może być stosowana, przechowywana i unieszkodliwiona do dnia 31 lipca 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału