Tysiące dla naszych gospodyń. Co kupią w tym roku?

1 dzień temu
Zdjęcie: Piotr Żołądek, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


Świętokrzyskie koła gospodyń wiejskich znów otrzymają pieniądze na rozwój. Mogą się ubiegać o środki do 30 września bieżącego roku, ale nie warto zwlekać ze zgłoszeniem. Ile organizacji działa u nas w regionie i na co przeznacza środki, mówi Piotr Żołądek, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

– Jest ogromne zainteresowanie tworzeniem kół gospodyń wiejskich w Świętokrzyskiem. Ta forma aktywności na terenach wiejskich przeżywa w ostatnich latach prawdziwy boom – mówi Piotr Żołądek, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Jak mówi dyrektor, kiedy w 2024 roku rozpoczynał pracę w Agencji w województwie świętokrzyskim było zarejestrowanych około 800 kół, w tej chwili jest ich już ponad 1100.

– I tych organizacji wciąż przybywa. Widać bardzo pozytywny trend jednoczenia się środowisk na wsi. Środki finansowe, o które mogą ubiegać się gospodynie, ale i gospodarze, pozwalają im realizować działania statutowe. I to jest bardzo ważne, bo kto, jak nie oni, przekaże naszą rodzimą kulturę, odziedziczoną po naszych babciach, mamach nowym pokoleniom? – mówi Piotr Żołądek.

Koła gospodyń wiejskich znają na tym znakomicie. – Czują to i wiedzą, jak to robić. Dotykają tej działalności swoją wrażliwości i emocjami. Najważniejsza rzeczą jest, aby nie tylko kod kulturowy utrwalać, ale go przekazywać dla przyszłości – dodaje dyrektor.

Gwara, obrzędy, strój regionalny, a choćby kuchnia są działaniami podkreślającymi patriotyzm lokalny i polski.

Nabory wniosków już się rozpoczęły. Nasze gospodynie i gospodarze już aplikują o środki finansowe. Chwalą się swoimi planami zakupowymi i oczekują na weryfikację wniosków oraz przelewy na konta organizacji.

– To kolejny rok, kiedy są pieniądze na działalność kół, dlatego sam proces administracyjny mamy już przetrenowany i z pewnością, podobnie jak w latach ubiegłych, przebiegnie on sprawnie i szybko. Czas na składanie wniosków mają koła gospodyń do 30 września 2025 roku – mówi Piotr Żołądek.

Przypomnijmy. Nabór wniosków o dofinansowanie działalności statutowej trwa od 24 marca 2025 roku. Mogą się o to ubiegać koła gospodyń wiejskich. Organizacje te muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który jest prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin składania wniosków upływa 30 września 2025 lub wyczerpania wniosków. Wsparcie, niezmiennie uzależnione od liczby członków (ustalonej na dzień złożenia wniosku), wynosi:

  • 8 tysięcy złotych – dla kół, które tworzy nie więcej niż 30 osób;
  • 9 tysięcy złotych – w przypadku organizacji liczących od 31 do 75 członków,
  • 10 tysięcy złotych – jeżeli w skład KGW wchodzi ponad 75 osób.


Idź do oryginalnego materiału