UE zaostrza przepisy Zielonego Ładu. To cios zadany rolnikom!

10 miesięcy temu

Parlament Europejski przyjął kontrowersyjne przepisy Zielonego Ładu, przeciwko którym protestują rolnicy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Zaostrzone przepisy mogą mieć fatalne skutki dla rolnictwa.

W czasie, kiedy w Polsce i innych krajach europejskich rolnicy wychodzą na ulice, protestując przeciwko unijnym regulacjom, Parlament Europejski zatwierdza kolejne przepisy Zielonego Ładu. Konkretnie chodzi o unijne prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych.

PE przyjął prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych

W czerwcu 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie nowego prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych. Ma ono służyć odnowieniu zniszczonej przyrody na obszarach lądowych i morskich w państwach członkowskich oraz osiągnięciu unijnych celów w zakresie klimatu i bioróżnorodności.

Już wówczas propozycja wywołała wiele kontrowersji w PE oraz w krajach członkowskich. Część grup politycznych podkreślała, iż będzie ona szkodliwa dla rolników. Projekt był negocjowany z ministrami państw członkowskich zasiadającymi w Radzie UE. Ostatecznie jednak, 26 lutego 2024 r. PE przyjął kontrowersyjne przepisy Zielonego Ładu. Ustawę o przywróceniu przyrody zatwierdzono 329 głosami, przy 275 głosach przeciw i 24 wstrzymujących się.

W dziale prawo więcej informacji na temat nowostanowionych i obowiązujących już przepisów.

Co wynika z nowych przepisów Zielonego Ładu?

Nowe przepisy zobowiązują państwa członkowskie do odbudowy do 2030 r. co najmniej 30% siedlisk przyrodniczych znajdujących się w złym stanie. Chodzi o takie siedliska, jak lasy, łąki, osuszone torfowiska i tereny podmokłe, rzeki czy jeziora. Zaś w kolejnych latach przewidziane są dalsze restrykcje. Bowiem do 2040 r. trzeba będzie odbudować 60% siedlisk, a do 2050 r. — 90%. Ponadto do 2030 r. państwa członkowskie powinny priorytetowo traktować obszary Natura 2000. Będą także zobowiązane do przyjęcia krajowych planów odtworzenia, szczegółowo określających, w jaki sposób zamierzają osiągnąć te cele.

Wprowadzone przepisy Zielonego Ładu nakładają również na kraje członkowskie obowiązek odbudowy ekosystemów leśnych poprzez posadzenie trzech miliardów drzew. A także przekształcenie co najmniej 25 tys. kilometrów rzek z powrotem w rzeki o swobodnym przepływie. Regulacje dotyczą ponadto drzewostanu i przestrzeni zielonych w miastach.

Belgowie od lat przeciwko nowemu prawu

Od samego początku proponowanym przepisom Zielonego Ładu sprzeciwiali się m.in. Belgowie. Eurodeputowany Tom Vandenkendelaere, prawo o przywracaniu przyrody nazywa katastrofalnym i ostrzega przed kryzysem azotowym w skali XXL.

Objęcie jeszcze większej ilości przyrody najsilniejszą możliwą ochroną może spowodować zamknięcie całej naszej flamandzkiej gospodarki. Badania wpływu tych przepisów na rolnictwo, przeprowadzone na zlecenie rządu flamandzkiego również to potwierdzają. To porozumienie azotowe 2.0 i dlatego jest całkowicie nie do przyjęcia dla Flandrii — mówi Tom Vandenkendelaere.

Również flamandzki rząd opowiedział się przeciwko wprowadzeniu europejskiej ustawy o przywracaniu przyrody w jej obecnym kształcie, co mocno zaakcentował tamtejszy minister środowiska Zuhal Demir.

Region flamandzki, charakteryzujący się bardzo rozdrobnionym rolnictwem i przyrodą, wymaga polityki, w której ramach rolnicy mogą samodzielnie i we własnym tempie przyczyniać się do tworzenia środowiska nadającego się do życia i pracy dla wszystkich. Ale nie w ten sposób — brzmi oficjalne stanowisko Generalnego Syndykatu Rolników.

Czy polscy rolnicy będą musieli nawadniać torfowiska?

Nowe przepisy Zielonego Ładu zakładają m.in. odbudowę wysuszonych torfowisk. Zdaniem KE to jeden z najbardziej efektywnych kosztowo sposobów ograniczania emisji w sektorze rolnym. Dlatego państwa członkowskie powinny do 2030 r. odtworzyć co najmniej 30% torfowisk. Przy czym, aby to osiągnąć, przynajmniej jedną czwartą terenów torfowisk trzeba będzie ponownie nawodnić. Z kolei cel na 2040 r. wynosi 40%, a na 2050 r. – 50% (wówczas nawodniona musi być jedna trzecia torfowisk).

Rolnicy i prywatni właściciele gruntów będą jednak przez cały czas mieć wybór, czy chcą nawadniać wysuszone torfowiska. W przepisach przewidziano ponadto możliwość, by w wyjątkowych okolicznościach zawiesić realizację unijnych celów dotyczących ekosystemów rolniczych. Mianowicie będzie to możliwe wówczas, o ile egzekwowanie przepisów będzie groziło znacznym zmniejszeniem powierzchni gruntów koniecznych do produkcji żywności na potrzeby UE.

Kiedy nowe przepisy Zielonego Ładu wejdą w życie?

Teraz przepisy trafią do Rady Unii Europejskiej. jeżeli zatwierdzi ona porozumienie, zostanie ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później.

Czytaj również: Wkrótce pierwsza rata podatku rolnego. Ile wynosi w 2024 r.?

Źródło: VILT, Interia

Idź do oryginalnego materiału