Ułatwienia w eksporcie ziemniaków od 2025 roku! Bakterioza pierścieniowa odpuszcza polskim bulwom

3 godzin temu

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 stycznia 2025 roku zmienia dotychczasowe zasady uznawania miejsc produkcji w kraju za wolne od bakteriozy pierścieniowej ziemniaków (Clavibacter sepedonicus). Sprawdźmy, w czym te zmiany pomogą rolnikom i czy ułatwią eksport polskich ziemniaków?

Status miejsca produkcji wolnego od bakteriozy – Co się zmieni w 2025 roku?

W 2025 roku nowe zasady uznawania miejsc produkcji za wolne od bakteriozy pierścieniowej ziemniaków będą już następujące:

  • Ograniczono ilość badania plonu ziemniaków do 2 sezonów, co umożliwi producentom wykonanie takich badań w ciągu jednego roku kalendarzowego (dotychczas były to 3 sezony);
  • Ograniczono częstotliwość monitoringowej kontroli zdrowotności upraw ziemniaka. Od 2025 roku w miejscu produkcji, które zostanie uznane już za wolne od choroby bakteriozy pierścieniowej, monitoringowa kontrola ma być przeprowadzana co drugi rok (dotychczas corocznie);
  • Każda próbka w ramach monitoringowej kontroli zdrowotności upraw w miejscu produkcji od 2025 roku będzie pobierana z każdych 100 ton wchodzących w skład badanej partii, a nie jak do tej pory 25 ton.

Jak uzyskać status miejsca produkcji wolnego od bakteriozy?

Rolnik, aby uzyskać status miejsca produkcji uznanego za wolne od bakteriozy pierścieniowej ziemniaka musi skontaktować się z wojewódzkim inspektorem ochrony roślin i nasiennictwa, adekwatnym miejscowo.

Prostsze zasady statusu miejsca wolnego od bakteriozy pierścieniowej i łatwiejszy eksport polskich ziemniaków w 2025 roku

Wprowadzone rozporządzeniem zmiany znacznie ułatwią eksport polskich ziemniaków do państw członkowskich. Nie będzie już konieczności badania każdej partii tych warzyw. Ziemniaki z gospodarstwa rolnego, które otrzyma status wolny od bakteriozy pierścieniowej, mogą dostać paszport roślin.

Podobna procedura obowiązywać będzie w stosunku do eksportu ziemniaków z Polski do większości państw trzecich. Chyba, iż kraje te będą wymagać własnymi przepisami obowiązku badania partii warzyw, w tym bulw ziemniaków.

Źródła: MRiRW

Idź do oryginalnego materiału