Ułatwienie dla rolników — rusza aplikacja suszowa

1 miesiąc temu

Kolejne ułatwienie dla rolników już ruszyło. Tym razem mowa o aplikacji suszowej na bieżący rok. Czy będzie ona prawidłowo działała i pozwoli na sprawne składanie wniosków?

Ułatwienie dla rolników w formie aplikacji suszowej istnieje już od roku 2020. Trzeciego czerwca tamtego roku wprowadzono ją na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, które zmieniało rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. 2020 poz. 1009). Tym samym rolnicy dostali narzędzie, które miało ułatwić im składanie wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych.

Jak powstała aplikacja suszowa?

Ułatwienie dla rolników, jakim jest aplikacja suszowa, stworzono w celu szybkiego zgłaszania szkód wywołanych suszą. Dzięki temu umożliwiono sprawne ubieganie się o niezbędne wsparcie. Fundamentem stworzenia aplikacji był monitoring suszy rolniczej, jaki prowadził Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Potwierdził on występowanie znacznych niedoborów opadów, które mają istotny wpływ na kondycję upraw na terenie całej Polski.

Aplikacja na podstawie zebranych przez IUNG-PIB danych dokonuje oceny strat, jakie miały miejsce na danym terenie. W kalkulacjach bierze się pod uwagę klimatyczny bilans wodny dla poszczególnych gatunków lub ich grup oraz kategorie glebowe. Obecnie, tj. na koniec lipca susza stanowiła największy problem w uprawach na terenie Mazowsza, Podkarpacia i Podlasia. Takie wnioski wyciągamy po podaniu przez IUNG wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) od 1.06. do 31.07.2024 r.

Jakie ułatwienie dla rolników stanowi aplikacja suszowa?

Aplikacja ma ułatwić składanie wniosków o odszkodowanie. Dzięki niej nie trzeba będzie w tym celu udać się do lokalnego urzędu samorządowego z wnioskiem, ale wystarczy wygenerować go elektronicznie. Tym samym cały proces można znacznie przyspieszyć z punktu widzenia rolnika, ponieważ w procesie nie biorą udziału urzędy gmin.
By skorzystać z aplikacji suszowej, wystarczy zalogować się dzięki profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Ponadto do zalogowania się można skorzystać z logowania za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Czy aplikacja faktycznie stanowi ułatwienie dla rolników?

Złożony w aplikacji wniosek jest podstawą do otrzymania kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód. Aplikacja generuje kalkulację w przypadku, kiedy szkody nie przekroczyły 30% średniej rocznej produkcji rolnej. Tymczasem w przypadku szkód, które przekroczyły 30% aplikacja automatycznie generuje protokół. Powyższe dokumenty są niezbędne, aby móc skorzystać z programów pomocy, jakie proponuje rząd.

Jednakże w aplikacji przez cały czas znajdują się niedoróbki, na które rolnicy zwracają uwagę. Jedną z najbardziej utrudniających pracę jest występujący przez cały czas brak możliwości dokonania zmian w niepodpisanym i niewysłanym wniosku.

Źródło: www.gov.pl, www.iung.pl

Idź do oryginalnego materiału