Umbria: ukryta w cieniu Toskanii. Czy słusznie?

marekkondrat.pl 5 dni temu

Umbria skrywa się w cieniu docenianej na całym świecie Toskanii. W istocie jest to region niezwykle piękny, nieco tajemniczy, a do tego o bogatej tradycji winiarskiej. Dzięki miejscom takim jak Asyż i Nursja, Umbria nazywana jest ziemią świętych. Stare klasztory i urokliwe miasteczka są znane na całym świecie, w przeciwieństwie do lokalnych win.

Toskania jest bez wątpienia na liście „must see” każdego miłośnika wina. Niewielu z nas jednak wie, iż tuż za jej granicą znajduje się region, który ma nam nie mniej do zaoferowania. Gdy wkraczamy do tej wspaniałej krainy od razu zaskakuje nas wszechobecna zieleń. Falowane wzgórza zamieniają się w dostojne, porośnięte drzewami góry.

Historia wina w Umbrii sięga wielu wieków wstecz. Przez lata wykształciły się apelacje winiarskie gwarantujące wysokiej jakości wina. Jedną z najważniejszych jest, bez wątpienia, Montefalco Sagrantino DOCG. Wino to jest wytwarzane z lokalnego szczepu sagrantino, który daje intensywne, pełne smaku czerwienie, o wyrazistych taninach i długim finiszu, czyniąc je idealnym kompanem tłustego mięsiwa. Przez wielu szczep sagrantino uznawany jest, obok tannata, za jeden z najzdrowszych na świecie. Wszystko z powodu bogactwa antyoksydantów, które mają pozytywny wpływ na nasz układ krwionośny. Sagrantino ma jeszcze jedną, niepodważalną zaletę, pięknie się starzeje. Wina charakteryzują się niezwykłym potencjałem do dojrzewania, wytwarzając z czasem piękne nuty dojrzałych owoców, ściółki leśnej czy skóry. Wśród czerwonych odmian ważne miejsce w Umbrii zajmuje również sangiovese – jeden z najważniejszych włoskich szczepów winorośli. Jest podstawą takich apelacji jak Montefalco Rosso DOC oraz Montefalco Rosso Riserva DOC. Inną istotną apelacją winiarską w Umbrii jest Orvieto, której domeną są wina białe. zwykle delikatne, świeże, powstają w oparciu o odmiany takie jak grechetto i trebbiano.

W sercu Umbrii znajduje się winnica Terre de Trinci. To jedna z tych winiarni, która jest odpowiedzialna za renesans tutejszego winiarstwa w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i promocję wybitnych win czerwonych z wiodącej odmiany sagrantino. Nazwa winiarni odnosi się do sławnego i zasłużonego rodu Trincich, miejscowej arystokracji, zamieszkującej pałac w Foligno. w tej chwili winnica działa w formie spółdzielni, skupiając około 100 winiarzy na powierzchni ponad 1000 hektarów.

Jednak to rodzina Mattoni posiada wiodący wpływ na kształt win, dbając o ich wysoką jakość i unikatowy charakter. Wszystkie łączy elegancja i powiew kultury, zgodnie z patronującym Terre de Trinci cytatem z Hemingwaya, iż wino to jedna z najbardziej cywilizowanych rzeczy na świecie!

Idź do oryginalnego materiału