Umowa leasingu – co to jest?

2 tygodni temu

Chcąc kupić jakiś przedmiot, na przykład samochód lub wartościowy sprzęt, nie musimy przeznaczać na to swoich lub firmowych oszczędności. Jest kilka sposobów finansowania zakupu – między innymi kredyty gotówkowe w bankach, pożyczki pozabankowe online oraz leasing. Ten ostatni różni się nieco od pożyczek oraz kredytów, wybierają go przede wszystkim firmy. W dzisiejszym poradniku postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na temat leasingu. Sprawdzimy, co to jest umowa leasingu i co musi ona zawierać. Podpowiemy też, jak przepisać ją na inną osobę lub firmę.

Spis treści
  • Co to jest leasing?
    • Rodzaje leasingu
  • Umowa leasingu
  • Leasing i kredyt – co warto wiedzieć?
  • Co zawiera umowa leasingu?
  • Wypowiedzenie umowy leasingu przed czasem
    • Jakie są kary za wypowiedzenie umowy leasingowej?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Co to jest leasing?

Zacznijmy od tego, na czym polega leasing. Może nieco przypominać połączenie kredytu z wynajmem przedmiotu. Firma leasingowa (czyli leasingodawca) kupuje określony przedmiot (na przykład samochód) na rzecz przedsiębiorcy (leasingobiorcy). Firma (choć może to być także osoba prywatna) użytkuje przedmiot leasingu przez ustalony czas. Ponosi przy tym miesięczny koszt – czynsz leasingowy. Ma postać raty pieniężnej. Na koniec trwania okresu leasingowania możliwe jest wykupienie przedmiotu.

Istotnymi warunkami leasingu, które znajdziemy w umowie, są opłata początkowa, wysokość raty miesięcznej, a także koszt wykupu. wysoki wykup może znacznie obniżyć koszt miesięcznych rat. Z drugiej strony, jeżeli zdecydujemy się płacić co miesiąc wyższy czynsz leasingowy, wykup nie będzie aż tak wysokim wydatkiem.

Kiedy opłaca się leasing z wysokim wykupem?

Przeczytaj

W przypadku leasingu bezpośrednio od producenta danego sprzętu (np. samochodu) mówimy o leasingu bezpośrednim. jeżeli w całej operacji uczestniczy też firma leasingowa – to leasing pośredni.

Rodzaje leasingu

Jest kilka rodzajów leasingu. Wybór jednego z nich ma spore znaczenie dla korzyści podatkowych leasingu w firmie. Te z kolei wprost przekładają się na finalne koszty związane z wykorzystywaniem danego przedmiotu, sprzętu, maszyny lub samochodu.

Leasing operacyjny polega na udostępnieniu przedmiotu leasingu przedsiębiorcy, nie ma jednak przeniesienia prawa własności. W tym przypadku firma może do kosztów prowadzonej działalności dodać raty leasingowe w całości. Zmniejsza to podstawę opodatkowania w każdym miesiącu.

Leasing finansowy wymaga pewnego wkładu na początku. Może być więc pod tym względem mniej korzystny dla firmy od leasingu operacyjnego. W tym przypadku to leasingobiorca jest właścicielem danego przedmiotu leasingu, choć prawo własności formalnie przechodzi na niego dopiero po zakończeniu umowy. Korzyścią podatkową jest tu więc amortyzacja przedmiotu leasingu. Kosztem może być natomiast część raty leasingu obejmująca odsetki.

Leasing konsumencki jest natomiast kierowany do osób fizycznych. Może być alternatywą dla kredytu na samochód lub wynajmu długoterminowego.

Umowa leasingu

Zawarcie umowy leasingu pozwala na skorzystanie z bardzo popularnego rozwiązania finansowego. w tej chwili już nie tylko przedsiębiorcy decydują się na leasing. Robią to również osoby fizyczne, które mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego.

Zanim podpiszesz umowę leasingową, warto poznać jej podstawowe elementy. Aby w pełni świadomie dokonać adekwatnego wyboru, na przykład dotyczącego rodzaju leasingu, trzeba też poznać pewne niuanse. Oczywiście, rozwiązaniem może być też skorzystanie z pomocy doradcy. Warunki umowy leasingowej znajdziemy w przepisach Kodeksu Cywilnego. Dzięki takiej standaryzacji każda umowa leasingu będzie wyglądała podobnie. Kodeks zawiera też informacje o karach, które grożą firmom leasingowym za naruszenie zasad.

Dla osoby lub przedsiębiorcy podpisującego umowę leasingu istotne jest dobre poznanie i zrozumienie warunków wypowiedzenia. To one mogą być kluczowe, jeżeli chcemy zakończyć umowę przed czasem.

Leasing i kredyt – co warto wiedzieć?

Zarówno leasing, jak i kredyt pozwalają korzystać z przedmiotu bez konieczności natychmiastowego zakupu i wydawania swoich oszczędności. Decydując się na kredyt od razu możemy zostać właścicielem danego przedmiotu, choćby auta. W związku z tym otrzymanie zgody na kredyt jest jednak znacznie trudniejsze. Dla leasingodawcy zabezpieczeniem jest bowiem sam przedmiot leasingu, którego jest formalnym właścicielem przez cały okres umowy.

Jeśli przedsiębiorca nie spłacałby rat na czas, firma leasingowa może odebrać dany przedmiot. we właściwym stopniu zabezpieczy to interesy leasingodawcy. Wraz z otrzymywaniem kolejnych czynszów leasingowych spada też wartość przedmiotu leasingu. Możemy więc powiedzieć, iż przedsiębiorca spłaca nie tyle wartość przedmiotu leasingu, a jego utratę wartości. Oczywiście, leasingodawca zarabia na całym przedsięwzięciu, czego zresztą wymagają zapisy Kodeksu Cywilnego.

Kolejną różnicą może być wysokość oprocentowania. W przypadku leasingu często poniesiemy mniejsze koszty. Warto jednak indywidualnie zestawić ze sobą różne propozycje, aby poznać faktyczną opłacalność każdej z nich.

Co zawiera umowa leasingu?

Umowa leasingu musi być sporządzona na piśmie. Dokument ustala relacje między firmą leasingową (stroną finansującą zakup) a leasingobiorcą (przedsiębiorcą, który będzie użytkownikiem przedmiotu leasingu).

W umowie leasingu zwykle wspomniane są trzy strony oraz przedmiot leasingu, czyli na przykład samochód. Firma leasingowa kupuje określony przedmiot leasingu od zbywcy (np. producenta samochodu, salonu sprzedaży, dystrybutora). Przedmiot leasingu jest przekazywany leasingobiorcy na określonych warunkach, w tym finansowych. jeżeli chodzi o warunki finansowe, najważniejsze to:

  • opłata inicjacyjna, czyli kapitał początkowy wykładany przez przedsiębiorcę
  • czynsz leasingowy – miesięczna rata pieniężna
  • wartość wykupu, czyli ile firma musi zapłacić na koniec okresu leasingowania, aby zostać właścicielem danego przedmiotu

Do umowy leasingu dołączony jest harmonogram spłaty – zawiera wysokość kolejnych rat pieniężnych i termin płatności. W umowie znajdziemy również warunki wypowiedzenia umowy, ewentualne kary za opóźnienia w płatnościach i inne zapisy. Istotną częścią jest to, kto i w jaki sposób musi zadbać o należyty stan techniczny przedmiotu leasingu – naprawy, serwis, przeglądy gwarancyjne, czy inne wymagane czynności.

Co może być przedmiotem leasingu? Strony ustalają to między sobą. Kodeks Cywilny nie daje nam ścisłych wytycznych co do tego, jakie przedmioty mogą zostać objęte umową leasingu. Zwykle są to jednak takie przedmioty leasingu, jak:

  • samochód
  • inne pojazdy
  • maszyny, sprzęt rolniczy
  • wyposażenie firmy i biura (np. meble biurowe)
  • sprzęt komputerowy
  • elektronika

Czy dostanę leasing? Sprawdź nasz poradnik

Przeczytaj

Wypowiedzenie umowy leasingu przed czasem

Istnieje kilka sposobów na zakończenie umowy leasingu szybciej, niż wynika to z harmonogramu. Jednym z nich jest cesja leasingu. Wtedy stroną umowy zostaje inna firma. Wymaga to oczywiście zgody leasingodawcy. Istnieje też możliwość spłaty leasingu przed czasem. Leasingobiorca musi wtedy ponieść dodatkowy koszt – opłatę manipulacyjną. Informacji o niej musimy szukać w umowie leasingowej.

A jakie są konsekwencje wypowiedzenia umowy leasingu w trakcie jej trwania? Firma leasingowa może zrobić to w określonych w umowie leasingu przypadkach. Chodzi między innymi o brak płatności raty leasingu lub użytkowanie przedmiotu niezgodnie z warunkami. jeżeli firma nie płaciła rat leasingowych w terminie, wypowiedzenie umowy musi być poprzedzone wezwaniem do zapłaty. Warunki wypowiedzenia znajdziemy w umowie leasingu. Konsekwencje dalszego braku reakcji muszą być też zawarte w pisemnym wezwaniu do zapłaty.

Na zakończenie umowy przed czasem może się też zdecydować sam przedsiębiorca, jeżeli uzna, iż to korzystne dla niego. Może wtedy choćby szybciej wykupić przedmiot leasingu, zostając jego właścicielem. Po rozwiązaniu umowy leasingowej przestaje też mieć ona wpływ na obniżenie zdolności kredytowej firmy. Przedmiot leasingu (jeśli firma go wykupi) trafia na listę środków trwałych i można go amortyzować. Niekiedy zakończenie umowy leasingowej przed czasem poprzez wypowiedzenie jej może być więc korzystne dla przedsiębiorcy.

Konsekwencją wypowiedzenia umowy leasingu przed upływem okresu jest konieczność spłaty wszystkich rat do końca. Do tego niekiedy dojdzie również dodatkowy koszt w postaci kary zapisanej w umowie.

Jakie są kary za wypowiedzenie umowy leasingowej?

Konsekwencją wypowiedzenia umowy przed czasem będzie oczywiście konieczność jednorazowego opłacenia sporej kwoty. Chodzi o pozostałą sumę do zapłaty wynikającą z harmonogramu. Niezależnie od tego, kto wypowiada umowę, obowiązek zapłaty spada na leasingobiorcę. Poza tym firma musi liczyć się także z karami umownymi. Warto zwrócić na nie uwagę już w momencie podpisywania umowy leasingu.

Podsumowanie artykułu

Umowa o leasing zawiera dane obu stron – leasingodawcy i leasingobiorcy. Określa też przedmiot leasingu, który zostanie przekazany przedsiębiorcy. W umowie leasingu znajdziemy najważniejsze informacje na temat płatności, możliwości wypowiedzenia umowy, czy innych sposobów na zakończenie jej przed czasem.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest umowa leasingu?

Umowa leasingu określa zasady kupna określonego przedmiotu przez firmę leasingową i przekazanie go do użytkowania leasingobiorcy (przedsiębiorcy, czasem osobie fizycznej).

Co zawiera umowa leasingu?

Poza danymi obu stron umowy, istotne jest dokładne określenie przedmiotu leasingu, sposobu jego zakupu, przekazania i użytkowania. Dokument, który musi mieć formę pisemną, zawiera też informacje o płatnościach, harmonogram spłaty, a także warunki wypowiedzenia i związane z tym kary.

Czy umowa leasingu może mieć formę cyfrową?

Umowa leasingu, zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, musi mieć formę pisemną.

Źródło:

  1. https://www.kancelaria-kpp.pl/leasing-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-umowie-leasingu/
  2. https://wojciechrudzki.pl/prawo-cywilne/umowa-leasingu/
  3. https://milewska.legal/leasing-podstawowe-informacje-o-umowie-leasingu/
Idź do oryginalnego materiału