Uprawa rzepaku 2024. Odmiana a maksymalny zysk

3 miesięcy temu

Uprawa rzepaku w okresie 2024 oznacza, iż czerwiec jest ostatnim momentem na wybór odmian pod tegoroczne zasiewy. Zatem co warto wysiać?

Z racji wcześniej rozpoczętego sezonu uprawa rzepaku w 2024 r. również się przesunęła. Dojrzewające łuszczyny tej rośliny oleistej zwiastują rychłe żniwa. Zatem to już ostatni dzwonek na wybór nasion pod kolejne zasiewy. Tymczasem warto zastanowić się ile odmian i które konkretnie wysiać. Pomocą mogą okazać się doświadczenia COBORU (Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych), które wskażą najlepiej plonujące odmiany w danym regionie.

Uprawa rzepaku w okresie 2024

Uprawa rzepaku wymaga odpowiednich warunków siedliskowych. Zatem wybór nasion odgrywa tu niebagatelną rolę. Warto postawić na odmiany, które potwierdziły swoją stabilność i wierność plonowania co najmniej przez kilka lat. Zapewni to rolnikowi dodatkowe zabezpieczenie przed utratą plonu. Ponadto warto do zasiewów nowych odmian o wysokim potencjale plonotwórczym przeznaczyć najlepszy kawałek ziemi. Pozostałe stanowiska poleca się wykorzystać dla sprawdzonych odmian o udokumentowanej stabilności plonowania. Słabsze stanowiska nie są dobrym siedliskiem dla testowania nowych odmian, bowiem może się to skończyć znacznym obniżeniem plonowania. A to ma bezpośredni wpływ na rentowność uprawy.

Ile odmian wysiać?

To pytanie stawia sobie wielu producentów rzepaku. Uprawa rzepaku 2024 powinna charakteryzować się siewem kilku odmian, choćby w małych gospodarstwach. Jest to sprawdzona metoda przez producentów wielkoobszarowych. Oni największy areał przeznaczają na wysiew sprawdzonych odmian o różnym okresie dojrzewania. Zapewnia to płynny zbiór plonów. Co prawda, testują też nowe odmiany, ale na mniejszych powierzchniach, weryfikując potencjał nasion rekomendowanych przez dystrybutora.

Wybór nasion do wysiewu

Wybór nasion jest niebagatelną sprawą. Bowiem powodzenie uprawy rzepaku 2024 zależy od bardzo wielu czynników. Oczywiście podstawą jest odpowiedni dobór materiału siewnego do warunków danego siedliska. Ważna jest tu także agrotechnika oraz pogoda. Jednak sama agrotechnika i nowoczesna technologia nie zapewni satysfakcjonującego plonu, jeżeli materiał siewny będzie źle dobrany. Dlatego warto postawić na rozwiązania maksymalizujące wydajność odmian, bowiem przynosi to konkretny zysk. Ponadto pod uprawę topowych odmian należy przeznaczyć największy areał. By tego dokonać, warto skorzystać z rekomendacji COBORU. To pozwoli na sprawdzenie, czy dana odmiana jest polecana w konkretnym rejonie.

Odmiany zalecane do wysiewu w województwach w roku 2024

Centralny Ośrodek Badania Odmian Uprawnych przygotowuje coroczne rekomendacje dla wszystkich województw. Spośród wyników badań prowadzonych w swoich poszczególnych ośrodkach tworzy listę. Wśród rekomendowanych dla województw odmian znajdują się uniwersalne, czyli doskonale nadające się do większości, jak i specyficzne dla danego województwa.

Tegoroczna lista uwzględnia 41 odmian rzepaku ozimego, z czego z pierwszej dziesiątki:

  • tylko jedna sprawdza się w największej liczbie województw — bo aż w 14;
  • dwie odmiany nadają się do 13 województw;
  • dwie do 12 województw;
  • także dwie do 11 województw;
  • jedna do 8 województw;
  • dwie do 7 województw.

Natomiast aż 14 z rekomendowanych odmian nadaje się do uprawy pojedynczo we wskazanych województwach.

Top 10 odmian rzepaku ozimego uniwersalnych dla województw

Uprawa rzepaku 2024 będzie o tyle łatwiejsza, gdyż COBORU podpowiada, którą z odmian wybrać dla danego regionu.

Wśród dziesięciu najlepiej sprawdzających się, będących na liście odmian zalecanych (LOZ) do uprawy w 2024 w województwach wymienia:

  1. DK Excited F1 — można ją uprawiać aż w 14 województwach;
  2. Aurelia F1 — można ją uprawiać aż w 13 województwach;
  3. LG Aviron F1 — można ją uprawiać aż w 13 województwach;
  4. Artemis F1 — można go uprawiać aż w 12 województwach;
  5. Derrick (populacyjna) — można go uprawiać aż w 12 województwach;
  6. Ambassador F1 — można go uprawiać aż w 11 województwach;
  7. LG Areti F1 — można go uprawiać aż w 11 województwach;
  8. LG Arnold F1 — można go uprawiać aż w 8 województwach;
  9. Absolut F1 — można go uprawiać aż w 7 województwach;
  10. LG Scorpion F1 (odporna na kiłę kapustnych) — można go uprawiać aż w 7 województwach.

Uprawa rzepaku 2024 wiąże się z chęcią maksymalizacji zysków przez rolnika. A to przy rosnących kosztach produkcji i niepewnej pogodzie zmusza producentów do uzyskiwania coraz wyższych plonów, by zapewnić opłacalność produkcji. Zatem warto stawiać na wybór sprawdzonych i obficie plonujących odmian oraz wybierać do produkcji kilka odmian. Zapewni to rentowność całej uprawy.

Idź do oryginalnego materiału