Otrzymywanie powiadomień o aktualnych nadużyciach w Internecie. To jedna z funkcjonalności usługi Bezpiecznie w sieci dostępnej w aplikacji mObywatel.
Bezpiecznie w sieci
Usługa funkcjonuje od 13 sierpnia 2024 roku. Od samego początku za pośrednictwem Bezpiecznie w sieci użytkownicy mieli możliwość otrzymywania powiadomień o cyberzagrożeniach. Pierwsze z nich zostało wysłane w ten sposób 3 września 2024 roku. Usługę w międzyczasie stale rozbudowywano. We wrześniu dodano do niej Bazę wiedzy. W listopadzie uzupełniono ją o funkcjonalność Nielegalne treści. Za jej pośrednictwem można zgłaszać internetowe materiały, które dotyczą niepokojących zachowań wobec dzieci.
100 tys. włączonych powiadomień PUSH
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, iż liczba włączonych w usłudze powiadomień PUSH przekroczyła w listopadzie 100 tysięcy. W resorcie wierzą, iż ten sposób ochrony przed cyberzagrożeniami będzie coraz bardziej powszechny.
„[…] Niedawno informowaliśmy o 5 mln zastrzeżonych numerów PESEL, a już mamy kolejny rekord, tym razem dotyczący usługi Bezpiecznie w sieci. 100 tys. osób zdecydowało się włączyć w niej powiadomienia PUSH. To jasny znak, iż coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, iż nasze bezpieczeństwo jest także w naszych rękach i chcemy być bardziej czujni. W końcu najświeższa wiedza na temat działań cyberprzestępców to często najlepsza broń w walce z nimi. Jako Ministerstwo Cyfryzacji cieszymy się, iż aż 100 tys. osób chce tę wiedzę pozyskiwać, włączając powiadomienia o aktualnych zagrożeniach w sieci. Dzięki temu mogą lepiej chronić się przed wymierzonymi w nich działaniami. Mamy nadzieję, iż liczba osób korzystających z powiadomień PUSH będzie wciąż gwałtownie rosła” – powiedział wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Możliwość włączenia powiadomień PUSH dostępna jest dla każdej wersji mObywatela z numerem 4.39 lub wyższym.
Źródło grafiki: gov.pl