Uwaga! Będzie szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

1 dzień temu
Zdjęcie: lis / Fot. Canva


Od czwartku, 3 kwietnia do niedzieli 13 kwietnia 2025 roku na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadzone będzie ochronne szczepienie wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia lisów będą wykonane dzięki doustnej szczepionki, która zawiera niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim brązowo-zielonym pakiecie stanowiącym przynętę.

Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone manualnie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie polega na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Produktem leczniczym weterynaryjnym stosowanym podczas akcji jest Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych. Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Przez 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiegać ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. Psy należy wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Przeprowadzana cyklicznie wiosną i jesienią akcja ma zminimalizować zagrożenie wystąpienia wścieklizny na terenie województwa świętokrzyskiego, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi.

Akcje szczepień współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej.

Uwaga! Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów oraz uniemożliwić taki kontakt zwierzętom domowym. jeżeli ktoś miał styczność ze szczepionką powinien zgłosić się do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierzęcia domowego należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Ponieważ wścieklizna jest praktycznie w całkowicie śmiertelna, po możliwej ekspozycji na zakażenie wirusem wścieklizny pacjent zawsze powinien podlegać obowiązkowemu (w Polsce regulowanemu prawem) szczepieniu poekspozycyjnemu (profilaktyka czynna), z ewentualnym podaniem immunoglobuliny przeciwko wirusowi wścieklizny (profilaktyka bierna).


Idź do oryginalnego materiału