Uwaga drobiarze. Od 13 maja wchodzą nowe przepisy

6 godzin temu

W związku z wystąpieniem ognisk rzekomego pomoru drobiu (Newcastle Disease – ND) na terytorium Polski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił rozporządzenie z dnia 25 kwietnia 2025 r., wprowadzające szereg środków zapobiegawczych. Komunikat w tej sprawie wydał również Główny Lekarz Weterynarii.

Uwaga drobiarze. Od 13 maja wchodzą nowe przepisy dotyczące szczepień

Nowe rozporządzenie – co się zmienia?

Z dniem 28 kwietnia 2025 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie, które nakłada na hodowców drobiu obowiązki związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się choroby. Dokument szczegółowo określa środki podejmowane w gospodarstwach utrzymujących drób, w tym obowiązek szczepień oraz monitoringu skuteczności programu ochrony zwierząt.

Kogo dotyczy obowiązkowe szczepienie?

Zgodnie z przepisami, obowiązek szczepienia przeciwko ND obejmuje:

  • kury i indyki utrzymywane w gospodarstwach prowadzących działalność nadzorowaną, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. n ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt,
  • zakłady wylęgu drobiu, niezależnie od ich wielkości.

Badania poziomu przeciwciał – element kontroli skuteczności

Od 13 maja 2025 r. hodowcy będą również zobowiązani do przeprowadzania badań laboratoryjnych poziomu przeciwciał w celu oceny skuteczności zastosowanego szczepienia. Będzie to element nadzoru nad skutecznością działań bioasekuracyjnych i profilaktycznych.

Gdzie znaleźć szczegóły?

Pełny tekst rozporządzenia dostępny jest w Dzienniku Ustaw pod adresem: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20250000564

Spadek cen zbóż na rynkach globalnych – presja dobrych plonów i konkurencyjności

Dlaczego to ważne?

Rzekomy pomór drobiu to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, która może prowadzić do masowych padnięć ptaków i poważnych strat gospodarczych. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień i nadzoru ma na celu ochronę krajowej produkcji drobiarskiej, zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego oraz spełnienie wymagań weterynaryjnych w obrocie międzynarodowym.

Idź do oryginalnego materiału