W styczniu 2025 roku w Polsce pojawi się 7 nowych miast. To województwo czekają największe zmiany

3 dni temu
Zdjęcie: Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl


Podział administracyjny Polski zachowuje mniej więcej taki sam kształt od 1999 roku. Mimo to czasami zachodzą w tym zakresie pewne zmiany. Już od 1 stycznia 2025 roku na mapie naszego kraju przybędzie aż siedem miast, z czego trzy położone są w województwie lubelskim. Zmienią się też niektóre granice.
Jak przypomina Główny Urząd Statystyczny, obecny trójstopniowy podział administracyjny (terytorialny) Polski został wprowadzony 1 stycznia 1999 roku. Wówczas nasz kraj dzielił się na 16 województw, 308 powiatów i 65 miast na prawach powiatu oraz 2489 gmin. Na początku 2024 roku podział ten obejmował 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu oraz 2477 gmin. Nie są to zatem duże różnice, ale już niedługo będą musiały tu być wprowadzone kolejne korekty.


REKLAMA


Zobacz wideo Polaku! W jakim mieście chciałbyś żyć?


Jakie będą nowe miasta w 2025 roku? Prawa miejskie zyska aż siedem miejscowości
Zmiany, które wejdą w życie już 1 stycznia 2025 roku, wprowadza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2024 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Zgodnie z jego zapisami status miasta uzyskają następujące miejscowości:


Końskowola - w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
Kurów - w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
Wąwolnica - w powiecie puławskim, w województwie lubelskim;
Kazanów - w powiecie zwoleńskim, w województwie mazowieckim;
Kobylnica - w powiecie słupskim, w województwie pomorskim;
Sobków - w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim;
Zaniemyśl - w powiecie średzkim, w województwie wielkopolskim.


Zobacz też: W Polsce pojawiły się kolejne rezerwaty przyrody. Zimą zachwycają. "To tereny piękne i ciekawe"
Ponadto od 1 stycznia 2025 roku zmieni się siedziba władz gminy Batorz w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. w tej chwili jest to jeszcze Batorz, ale od nowego roku władze przeniosą się do Batorza Pierwszego. istotną nowością będzie również utworzenie dwóch nowych gmin. Taki status uzyska Szczawa w województwie małopolskim oraz Grabówka w województwie podlaskim. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule. Na tym jednak nie koniec. Niektórzy będą musieli przyzwyczaić się także do nowych granic.


Zmiany na mapie Polski od 1 stycznia 2025 roku obejmą nie tylko nowe miasta i gminy. Te regiony czekają nowe podziały
Pewne zmiany w granicach miast będą oczywiście wiązały się z nadaniem statusu miasta wymienionym powyżej miejscowościom. Oprócz tego ustalone zostały nowe granice miast Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec i Olsztyn. Łącznie daje to zatem 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast. Na szerszą skalę natomiast wprowadzono siedem zmian dotyczących ustalenia granic gmin, co obejmuje granice pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, a także pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału