Waldemar Żurek neoprokuratorem generalnym?

serwis21.blogspot.com 21 godzin temu

Waldemar Żurek składając ślubowanie i podpisując dokumenty w Pałacu Prezydenckim, mógł przyjąć wyłącznie nominację na ministra sprawiedliwości. Nie mógł przyjąć nominacji na prokuratora generalnego, dlatego, iż czynny prokurator, choćby jak to jest prokurator generalny, nie może być jednocześnie sędzią – poinformował mec. Michał Skwarzyński w wypowiedzi dla Telewizji Republika. Tymczasem przyjął nominację na obie funkcję (zdjęcie z uroczystości w pałacu prezydenckim za KPRM).

Waldemar Żurek sędzią do końca dnia

Problem w tym, iż według złożonych do KRS dokumentów, Żurek przestanie być sędzią z końcem dnia 24 lipca. Przyjmując więc nominację o 15:30, był wciąż czynnym sędzią.

Kwestia nominacji Waldemara Żurka wywołuje coraz większy chaos, dlatego, iż pan Adam Bodnar jako minister sprawiedliwości niestety nie doczytał przepisów. Tak naprawdę Waldemar Żurek zostaje sędzią do końca dzisiejszego dnia. Taka jest informacja, która została przekazana przez ministra sprawiedliwości do Krajowej Rady Sądownictwa. To jest już w internecie podane. To oznacza, iż Waldemar Żurek składając ślubowanie i podpisując dokumenty w Pałacu Prezydenckim, mógł przyjąć wyłącznie nominację na ministra sprawiedliwości. Nie mógł przyjąć zaś nominacji na prokuratora generalnego, dlatego, iż czynny prokurator, choćby jak to jest prokurator generalny, nie może być jednocześnie sędzią. W momencie podpisywania dokumentów Waldemar Żurek był, i w tej chwili dalej jest, czynnym sędzią

– stwierdza mecenas Skwarzyński.

Nie po raz pierwszy Waldemar Żurek ma problemy z datami

Zadziwiające, iż ten fakt umknął zarówno urzędnikom kancelarii prezesa rady ministrów, ministerstwa sprawiedliwości, kancelarii prezydenta i samemu Żurkowi, choć to ostatnie nie powinno dziwić, zważywszy iż z datami sędzia Żurek nie po raz pierwszy ma problemy. Niecałe 3 lata temu rzecznik dyscyplinarny na podstawie analizy dokumentów zarzucił sędziemu Żurkowi sfałszowanie 64 dat wydanych przez siebie orzeczeń w latach 2012-2018.

Politycy rządzący w pierwszym odruchu twierdzą, iż ważne jest samo powołanie przez prezydenta (czyli nie zważają na wadliwość), ale w takiej sytuacji dlaczego kwestionują powołania sędziów przez prezydenta z wniosku KRS z okresu po 2018 roku (choć te odbywały się na podstawie obowiązujących ustaw)

A zatem wydaje się, iż doszło do wadliwego powołania na Prokuratora Generalnego, a to oznacza iż wszelkie czynności dokonane przez Prokuratora Generalnego Waldemara Żurka będą nieważne.


(za https://zyciestolicy.com)

Idź do oryginalnego materiału