Walka z suszą 2024 doprowadziła do wprowadzenia pewnych zakazów przez gminy. Samorządy próbują się ratować.
Gminy wprowadzają zakazy związane z użyciem wody. Dowiedz się, jakie wprowadzono zakazy przy walce z suszą 2024 i jaka kara grozi za nieprzestrzeganie ich.
Susza 2024
Susza daje się we znaki w całej Polsce. Mianowicie, objęła już wszystkie 16 województw. Z tego względu, mieszkańcy narzekają na brak wody choćby na cele bytowe. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie oraz w centrum Polski. Te cele bytowe, czy też socjalne to codzienne czynności:
- pranie;
- zmywanie;
- kąpanie się i zwyczajnie higiena osobista.
W dodatku, zaobserwowano też niski poziom wód w rzekach. To może zagrażać wystąpieniem pożarów leśnych.
Cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną” Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy podaje:
Stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski, powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
Dodatkowo, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” podkreśla, iż tylko nieco ponad 20% wody w Polsce jest wykorzystywane na potrzeby komunalne. Natomiast, aż 70% trafia do gospodarki, a 10% do napełniania i uzupełniania stawów.
Wójt gminy Borkowice na Mazowszu, Robert Fidos, podkreśla, iż w tym roku jest już naprawdę poważnie i niebezpiecznie:
[…] położone 25 lat temu rury po prostu nie są w stanie przerobić ilości pobieranej wody w czasie suszy. W latach 90. ludzie podlewali trawniki ze swoich studni, a teraz obniżył się poziom wód gruntowych.
Aby wygrać walkę z suszą 2024, samorządy szukają pieniędzy na poprawę infrastruktury w unijnych programach. Sprawdź, jakie zmiany i zakazy wprowadzają gminy. Dowiedz się też, co robić, aby oszczędzać wodę w codziennym życiu.
Jak oszczędzać wodę?
Oszczędzanie wody to nie tylko ekologiczna moda, ale konieczność w obliczu wyzwań, przed którymi stoi współczesny świat. Każdy z nas może wprowadzić małe zmiany w codziennych nawykach, które w sumie przyniosą znaczące efekty.
Wskazano, iż lepiej brać prysznic (zużycie 50 l wody) niż kąpiel w wannie (180 l). Przypomniano również o zakręcaniu wody przy myciu zębów i goleniu. Kolejną radą jest inwestycja w zmywarkę. Mianowicie, zużywa ona od 5 do 30 l wody na cykl mycia. Natomiast, gdy tę samą liczbę naczyń umyjemy manualnie, zużyjemy ok. 80 l wody. Warto podkreślić, iż różnica jest ogromna. Dobrym rozwiązaniem jest też zbieranie deszczówki.
Wprowadzane zakazy
Walka z suszą 2024 to poważny problem. Mianowicie, coraz częściej dochodzi do spadku ciśnienia w sieciach wodociągowych. Przez to część mieszkańców ma problem z dostępem do wody choćby na cele bytowe. To wszystko z powodu „ponadnormatywnego zużycia wody”. Aby rozwiązać ten kłopot, gmina Linia w powiecie wejherowskim na Pomorzu informuje:
Wprowadza się zakaz używania wody do podlewania:
- ogródków przydomowych i działkowych;
- tuneli foliowych;
- trawników;
- upraw rolnych;
- oraz napełniania basenów ogrodowych powyżej 200 l
z wodociągu gminnego w godzinach od 7.00 do 22.00 od 1 czerwca do 15 września każdego roku kalendarzowego.
Co więcej, w gminie Brześć Kujawski w powiecie włocławskim „do odwołania” wprowadzono zakaz wykorzystywania wody do celów innych niż socjalno-bytowe. Podobny zakaz funkcjonuje w Brwinowie i w gminie Liw na Mazowszu.
W poprzednich latach ograniczenia wprowadzało od ponad 200 do blisko 400 gmin. Warto podkreślić i pamiętać, iż za nieprzestrzeganie wprowadzonych zakazów związanych z walką z suszą 2024, grozi kara w wysokości 500 zł.
Źródło: portalsamorzadowy.pl