WAŻNE! Ruszył nabór wniosków o dopłaty do zbóż. Mało czasu!

4 miesięcy temu

Od dzisiaj trwa nabór o dopłaty do zbóż. Dowiedz się więcej, do kiedy trzeba złożyć wniosek, gdzie i w jakiej formie. Przede wszystkim, kto się może ubiegać o wsparcie finansowe do sprzedanych zbóż.

Rozpoczął się długo oczekiwany przez rolników nabór o dopłaty do zbóż.

Nabór wniosków o dopłaty do zbóż — komu przysługuje?

Mowa tutaj o pomocy finansowej dla producentów rolnych, którzy od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r. sprzedali pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe.
Pomoc ma charakter pomocy publicznej. Wnioskowana pomoc będzie mogła być udzielona po ogłoszeniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności tej pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem. Ponieważ to prawdopodobnie formalność, nabór wystartował.

Pomoc skierowana jest do producentów rolnych. Ściślej mówiąc do takiego:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472;
  • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
  • który od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r. dokonał sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą;
  • który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Nabór wniosków o dopłaty do zbóż — termin

Niecałe dwa tygodnie dostali rolnicy na składanie wniosków w naborze uwzględnionym rozporządzeniem z 25 kwietnia 2024 r. Ściślej mówiąc, od dzisiaj (23.05.24) można składać wnioski o pomoc finansową dla producentów zbóż.
Data, do której trzeba to zrobić to 5 czerwca 2024 r.!

Za datę złożenia wniosku będzie uważana:

  • data nadania, w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i przesyłki pocztowej,
  • w przypadku złożenia w kancelarii Biura Powiatowego, odpowiednio data złożenia w kancelarii.

Gdzie składać wnioski o pomoc finansową dla producentów zbóż?

Wnioski o pomoc finansową do sprzedanego zboża należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konkretnie to do adekwatnego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

Służą do tego formularze opracowane i udostępnione na stronie ARiMR. Wśród przygotowanych materiałów zainteresowany producent rolny znajdzie formularz wniosku w wersji edytowalnej Excel. Czyli dla tych, którzy chcą go wypełnić na komputerze. Dostępna jest także wersja w pdf — do pobrania, wydrukowania i wypełnienia odręcznie. Ponieważ jest mało czasu, wykluczmy wszelkie błędy, wypełniając wniosek. Dlatego też na stronie ARiMR znajduje się instrukcja wskazująca, jak wypełnić wniosek prawidłowo.

Wniosek składa się:

  • bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
  • za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl. W tym wypadku należy starannie wskazać dane jednostki, ARiMR, do której się go kieruje. To znaczy, w nazwie jednostki musi występować określenie „Biuro powiatowe”. Ponadto uwzględniamy nazwę powiatu, gdzie dane BP ARiMR ma siedzibę. Na przykład: „BIURO POWIATOWE AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA W ZAMOŚCIU (22-400 ZAMOŚĆ, WOJ. LUBELSKIE)” lub „AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA — BIURO POWIATOWE (65-120 ZIELONA GÓRA, WOJ. LUBUSKIE)”.
  • listownie za pośrednictwem operatora pocztowego (najlepiej rejestrowaną przesyłką pocztową).

Nabór wniosków o dopłaty do zbóż — do wniosku trzeba dołączyć faktury!

Sam wniosek nie wystarczy, aby otrzymać pomoc finansową do sprzedanego zboża.

  • Niezbędne jest dołączenie do niego kopii faktur lub ich duplikatów potwierdzających sprzedaż w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.
  • Ponadto oświadczenie podmiotu przeprowadzającego badanie lustracyjne, o którym mowa w art. 91 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. — Prawo spółdzielcze, o poddaniu się temu badaniu lub inny dokument potwierdzający poddanie temu badaniu — w przypadku spółdzielni produkcji rolnej albo spółdzielni rolników.

Nie dla wszystkich dopłaty do zbóż 2024

Jak podaje ARiMR (za rozporządzeniem Rady Ministrów z 25.04.2024 r. Dz.U. 2024 poz. 657) pomocy nie przyznaje się producentowi rolnemu:

  • który dokonał sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom:
    • prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż lub
    • skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą
  • którzy są współposiadaczami gospodarstwa tego producenta rolnego;
  • będącemu jednocześnie podmiotem skupującym zboża w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Konieczne sprawdź aktualność rachunku bankowego!

Pomoc finansową dla producentów rolnych Agencja wypłaca na rachunek wnioskodawcy wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, w tzw. EP.

Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby dane dotyczące rachunku w ww. systemie ewidencji producentów były aktualne.

O tym czy wszystko się zgadza z nr rachunku, można się przekonać, sprawdzając dane po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR i wybraniu z paska menu opcji „Mój profil”.

Jeśli okaże się, iż nr konta jest nieaktualny, wówczas należy go zaktualizować poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w sposób opisany na https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow.

W przypadku, gdy ze wszystkich złożonych wniosków wynika, iż zapotrzebowanie na pomoc przekracza łącznie kwotę 2,1 mld zł, do obliczenia wysokości tej pomocy stosuje się współczynnik korygujący. Współczynnik korygujący stanowi iloraz kwoty 2,1 mld zł i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającemu ze złożonych wniosków oraz jest ustalany z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Źródło: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału