Zmiana czasu z zimowego na letni wiąże się z kilkoma istotnymi zmianami dla pasażerów podróżujących pociągami PKP Intercity. Dla osób planujących podróże w nocy z 29 na 30 marca, czyli wtedy, gdy następuje przestawienie zegarków o godzinę do przodu, ważne są wiadomości przekazane przez PKP. Dotyczą one tego, jak jeździć będą tej nocy pociągi.
W weekend przestawiamy zegarki na czas letni
W Polsce zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, iż zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu - z godziny 2:00 na 3:00. Chociaż wiele mówi się o planach odejścia od tego zwyczaju, to przez cały czas pozostaje ono w mocy.
W nocy z 29 na 30 marca 2025 roku, pasażerowie korzystający z kolei muszą przygotować się na przestawienie zegarków o godzinę do przodu, a w związku z tym z korektą rozkładu. Niemniej sama zmiana czasu nie wpłynie na dotarcie pociągów do ich końcowych miejsc przeznaczenia z racji decyzji, jaką podjęło PKP Intercity. W momencie przesuwania wskazówek na torach będzie 12 pociągów. Wydano specjalny komunikat z rozpiską kursów. Reklama
PKP Intercity zapewnia, iż zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na czas przejazdu pociągów - składom poruszającym się po torach w noc zmiany czasu pozostanie ten sam czas przejazdu. Pociągi, które miały dotrzeć do stacji przed godziną 2:00 czasu zimowego, będą kursować zgodnie z zimowym rozkładem jazdy. Natomiast pociągi, których przyjazdy zaplanowane są po godzinie 2:00, będą już dostosowane do nowego czasu, czyli rozkładu letniego.
12 pociągów na liście PKP, powodem zmiana czasu w letni
Zmiana czasu z zimowego na letni to logistyczne wyzwanie dla PKP. Pasażerowie planujący podróż - w tym na przykład przesiadki - mimo przestawienia zegarków muszą wiedzieć, o której godzinie dotrą na stację docelową. PKP wyjaśnia, iż wszystko jest już jednak zaplanowane. "Na przykład, IC Uznam jadący do Świnoujścia, odjedzie tej nocy ze stacji Swarzędz o godzinie 1:52, a po 11 minutach zatrzyma się na stacji Poznań Główny o godzinie 3:03" - czytamy w komunikacie.
PKP Intercity opublikowała listę z dokładnymi danymi dotyczącymi 12 pociągów, których podróż będzie trwać w momencie przechodzenia z czasu zimowego na letni. Są to:
Pociąg TLK 16170/1 KARKONOSZE relacji Warszawa Wschodnia - Jelenia Góra, wyjazd ze stacji Ostrów Wielkopolski o 1:45 czasu zimowego, przyjazd na stację Krotoszyn o 3:07 czasu letniego; Pociąg TLK 61170/1 KARKONOSZE, relacji Jelenia Góra - Warszawa Wschodnia, wyjazd ze stacji Kalisz o 1:53 czasu zimowego, przyjazd na stację Sieradz o 3:26 czasu letniego; Pociąg IC 18170/1 UZNAM relacji Warszawa Wschodnia - Świnoujście, wyjazd ze stacji Swarzędz o 1:52 czasu zimowego, przyjazd na stację Poznań Główny o 3:03 czasu letniego; Pociąg IC 81170/1 UZNAM relacji Świnoujście - Warszawa Wschodnia, wyjazd ze stacji Świebodzin o 1:55 czasu zimowego, przyjazd na stację Zbąszynek o 3:08 czasu letniego; Pociąg IC 38170/1 USTRONIE relacji Kraków Główny - Kołobrzeg, wyjazd ze stacji Warszawa Służewiec o 1:56 czasu zimowego, przyjazd na stację Warszawa Zachodnia o 3:05 czasu letniego; Pociąg IC 83170/1 USTRONIE relacji Kołobrzeg - Kraków Główny, wyjazd ze stacji Iława Główna o 1:25 czasu zimowego, przyjazd na stację Działdowo o 3:00 czasu letniego; Pociąg IC 38172/3 PRZEMYŚLANIN relacji Przemyśl Główny - Świnoujście, wyjazd ze stacji Opole Główne o 1:53 czasu zimowego, przyjazd na stację Brzeg o 3:17 czasu letniego; Pociąg IC 83172/3 PRZEMYŚLANIN relacji Świnoujście - Przemyśl Główny, wyjazd ze stacji Brzeg o 1:40 czasu zimowego, przyjazd na stację Opole Główne o 3:04 czasu letniego; Pociąg EC 56006/7 (461) BALTIC EXPRESS relacji Gdynia Główna - Praha hl.n., wyjazd ze stacji Poznań Główny o 1:50 czasu zimowego, przyjazd na stację Kościan o 3:11 czasu letniego; Pociąg EC 65006/7 (460) BALTIC EXPRESS relacji Praha hl.n. - Gdynia Główna, wyjazd ze stacji Poznań Główny o 1:41 czasu zimowego, przyjazd na stację Gniezno o 3:07 czasu letniego; Pociąg TLK 35170/1 KARPATY relacji Zakopane - Gdynia Główna, wyjazd ze stacji Kraków Główny o 00:30 czasu zimowego, przyjazd na stację Częstochowa o 3:02 czasu letniego; Pociąg TLK 53170/1 KARPATY relacji Gdynia Główna - Zakopane, wyjazd ze stacji Radomsko o 1:39 czasu zimowego, przyjazd na stację Częstochowa o 3:03 czasu letniego.
PKP dodaje, iż pasażerowie chcący otrzymać więcej informacji na temat kursowania pociągów w trakcie przechodzenia z czasu zimowego na czas letni mogą skontaktować się z konsultantami czekającymi pod numerem telefonu +48 22 322 22 22. Co ważne, infolinia ta działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Niemniej wiadomości dostarczyć mogą również drużyny konduktorskie, które będą pracować podczas przesuwania zegarków o godzinę do przodu.
Kiedy koniec przestawiania zegarków i przechodzenia na czas letni?
Nie jest wykluczone, iż już niedługo PKP Intercity nie będzie musiało wydawać komunikatu na temat zmianach w rozkładach i tego, jak kursują pociągi podczas zmiany czasu. Powodem jest fakt, iż Unia Europejska planuje odejście od zmiany czasu z zimowego na letni.
Proces ten rozpoczął się po szeroko zakrojonych konsultacjach społecznych, które miały miejsce w 2018 roku. W wyniku tych konsultacji Komisja Europejska zaproponowała, aby kraje członkowskie same zdecydowały, czy będą stosować czas letni, czy zimowy przez cały rok. Parlament Europejski poparł tę propozycję, a w 2019 roku została przyjęta decyzja, by zakończyć zmianę czasu w 2021 roku. Jednak implementacja tego rozwiązania została opóźniona, głównie z powodu pandemii COVID-19 i braku porozumienia między krajami członkowskimi co do tego, który czas (letni czy zimowy) powinien zostać uznany za obowiązujący na stałe.
Kraje członkowskie UE miały czas na podjęcie decyzji do 2021 roku, ale do tej pory nie wszystkie państwa wybrały jednoznacznie, który czas ma zostać utrzymany. Decyzja w tej sprawie przez cały czas zależy od każdego państwa członkowskiego, które ma możliwość wyboru, czy pozostanie przy czasie letnim, czy zimowym. Większość państw UE skłania się ku pozostaniu przy czasie letnim, ale nie ma jeszcze pełnej zgodności. Proces zmian jest wciąż w toku i wiele zależy od dalszych negocjacji na poziomie unijnym.
W 2019 roku Ministerstwo Infrastruktury w Polsce ogłosiło, iż polski rząd opowiada się za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok. Argumentowano to przede wszystkim korzyściami ekonomicznymi i społecznymi, takimi jak lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego w późniejszych godzinach dnia, co ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne obywateli oraz na różne sektory gospodarki (np. handel, turystyka czy energetyka).
Agata Jaroszewska