Łomża leży w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, nad rzeką Narew. Zamieszkuje ją około 60 tysięcy osób i jest oddalona od Warszawy o 130 kilometrów. To miasto o bogatej historii, z licznymi zabytkami i ciekawym zapleczem kulturowym. Mogłoby się wydawać, iż to doskonałe miejsce na weekendową wycieczkę, ale jest pewien problem. Od ponad 30 lat do miasta nie dojeżdżają żadne pociągi pasażerskie. Ostatnie odjechały z Łomży w 1993 roku. niedługo jednak ma się to zmienić.
REKLAMA
Zobacz wideo Karnowski: PKP CARGO jest teraz o 90 proc. mniej warte niż w grudniu 2015 r.
Czy można dojechać do Łomży pociągiem? niedługo będzie to możliwe
O powrocie pociągów do Łomży mówi się już od kilku lat, ale dopiero teraz wszystkie plany powoli zaczęły wchodzić w życie. We wtorek 22 kwietnia PKP PLK i ZUE podpisały umowę na modernizację nieczynnej od dawna linii 49 Śniadowo - Łomża. W związku z tym w centrum miasta powstaną dwa nowoczesne perony. Jak przekazało PKP, prace potrwają do II kwartału 2029 roku, jednak pasażerowie mają częściowo skorzystać z nowej trasy już w 2026 roku.
Linia kolejowa do Łomży ponownie ożyje. Łomżanie mają już nowoczesną drogę samochodową E67, a niebawem odzyskają także kolej. To impuls do rozwoju regionu. Chcemy, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej skorzystać z powrotu pociągów, dlatego umożliwimy to jeszcze w trakcie trwania prac, już w przyszłym roku
- mówił minister infrastruktury Dariusz Klimczak, cytowany na stronie PKP.
Zobacz też: Poczujesz się jak nad morzem. "Perełka" na majówkę tylko 2 godziny od Warszawy
Kiedy kolej do Łomży? Opublikowano wstępny plan prac
Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie prawie 300 milionów złotych. Inwestycja jest finansowana z rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 roku. Projekt przywracający pociągi do Łomży składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zakłada kompleksową modernizację całej linii kolejowej nr 49 Łomża - Śniadowo, która wynosi 17 kilometrów. W związku z tym zostaną wymienione tory i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, stacja w Łomży oraz przystanek osobowy w Kozikach dostaną drugie życie, a w centrum powstaną dwa nowe przystanki - Śniadowo Łącznica i Konarzyce. Z kolei na 60-kilometrowej trasie ze Śniadowa do Łap zostaną wyremontowane przystanki Kulesze Kościelne, Czachy Kołaki oraz stacja Sokoły. Druga część umowy obejmuje ewentualne roboty, które będzie można wykonać, jeżeli projekt zyska dodatkowe dofinansowanie. Wchodzą w to między innymi prace torowe w Śniadowie oraz na stacji Czerwony Bór.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.