Resort kultury tłumaczy, iż celem programu "Ochrona zabytków" jest " zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne". Brzmi to pompatycznie i urzędniczo, ale uwaga: w praktyce oznacza możliwość otrzymania pieniędzy na ratowanie zabytków z małych miast i wsi. Zabytków, które często są w katastrofalnym stanie i nie wzbudzają powszechnego zainteresowania.
Jakie prace będzie można sfinansować pieniędzmi z dotacji?
Jak zawsze w przypadku programów wsparcia publicznymi pieniędzmi, zakres zadań finansowany dotacjami jest określany możliwie precyzyjnie.Reklama
Resort kultury wyjaśnia, iż w ramach programu można ubiegać się o pieniądze na dofinansowanie:
prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, które będą przeprowadzone w roku udzielenia dotacji;refundacji prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, przeprowadzonych w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku;sporządzenia ekspertyz technicznych i konserwatorskich wraz z dokumentacją i niezbędnymi badaniami konserwatorskimi koniecznymi do przeprowadzenia prac zabezpieczających zabytku wpisanego do rejestru zabytków;wstępnych prac zabezpieczających zabytek wpisany do rejestru zabytków oraz jego konserwację zachowawczą.
Kto może składać wnioski o dofinansowanie?
Wnioski mogą składać osoby i podmioty posiadające - jak to określa Ministerstwo Kultury - "siedzibę, zakład lub oddział na terytorium RP".
Mogą to być osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki organizacyjne będące właścicielem lub właścicielem zabytku wpisanego do rejestru albo posiadające taki zabytek w trwałym zarządzie.
Pieniądze znajdą się także na ratowanie zabytków uszkodzonych przez powódź
Wyjaśnijmy, iż w ramach w ramach programu przeprowadzone będą trzy nabory wniosków:
"Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025" (prace planowane) - wnioski od 4 października do 5 listopada br."Usuwanie skutków powodzi w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków" (prace planowane) - styczeń 2025 r."Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025" (refundacje) - marzec 2025 r.
Warto zwrócić uwagę na dofinansowanie do prac przy obiektach zabytkowych uszkodzonych przez powódź. Wnioski mogą składać podmioty z terenu powiatów objętych rozporządzeniami wprowadzającymi stan klęski żywiołowej w związku z powodzią z września 2024 r.
***