W związku z bardzo groźnym i rosnącym zagrożeniem wystąpienia pryszczycy na terenie Polski, wynikającym ze stwierdzeniem tej choroby w Niemczech, Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się 21 stycznia br. do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza o pilne wystosowanie pisma do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o natychmiastowe podjęcie zdecydowanych działań zapobiegawczych w celu ochrony krajowego sektora rolniczego.
Pryszczyca jest chorobą, która bardzo łatwo rozprzestrzenia się a jej wystąpienie oznacza olbrzymie straty gospodarcze oraz koszty dla budżetu państwa. Do tej pory nie znamy źródła ogniska, które miało miejsce w Brandenburgii, co oznacza niezwykle wysokie ryzyko, iż choroba ta jest gdzieś w środowisku i za chwilę ujawni się w innych miejscach. Polscy rolnicy już ponoszą jej skutki w postaci gwałtownych obniżek cen skupu trzody chlewnej.
W szczególności, Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje o rozważenie zdecydowanych i radykalnych kroków w formie:
- Tymczasowego zamknięcia granic dla ruchu zwierząt hodowlanych i produktów odzwierzęcych.
- Wprowadzenia zakazu importu zwierząt oraz produktów odzwierzęcych z Niemiec.
- Zintensyfikowania kontroli weterynaryjnych na granicach.
Pryszczyca jest wysoce zakaźną chorobą wirusową, która dotyka zwierzęta parzystokopytne, takie jak bydło, trzoda chlewna, owce i kozy. Wirus przenosi się niezwykle łatwo poprzez:
- Kontakt bezpośredni między zakażonymi i zdrowymi zwierzętami.
- Kontakt pośredni przez skażoną paszę, wodę, przedmioty używane w gospodarstwach czy pojazdy transportowe.
- Czynniki środowiskowe, takie jak wiatr, który może przenosić wirusa na znaczne odległości.
- Ludzi, którzy mogą przenosić wirusa na odzieży, obuwiu czy sprzęcie.
Ze względu na brak dokładnych informacji na temat lokalizacji i źródła ogniska pryszczycy w Niemczech, zagrożenie jej rozprzestrzenieniem na teren Polski jest bardzo wysokie. Choroba ta powoduje znaczne straty gospodarcze w rolnictwie, obejmujące:
- Spadki cen zwierząt hodowlanych i produktów rolnych, już widoczne na rynku.
- Koszty zwalczania ognisk choroby, w tym likwidacji zakażonych zwierząt i dezynfekcji.
- Utrudnienia w handlu międzynarodowym wynikające z wprowadzonych ograniczeń eksportowych.
W celu ochrony krajowych hodowców i zapewnienia bezpieczeństwa biologicznego w Polsce, WIR wnioskuje o:
- Natychmiastowe wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w imporcie zwierząt, paszy i produktów odzwierzęcych z terenów zagrożonych.
- Rozszerzenie kontroli weterynaryjnych w gospodarstwach rolnych i na granicach w celu wczesnego wykrycia potencjalnych przypadków choroby.
- Prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej skierowanej do rolników i osób związanych z transportem zwierząt, dotyczącej zasad bioasekuracji i konieczności przestrzegania środków ochrony.
- Monitorowanie sytuacji w Niemczech we współpracy z tamtejszymi służbami weterynaryjnymi, aby odpowiednio wcześnie reagować na potencjalne zagrożenie.
Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie do KRIR poprosiła o pilne przekazanie powyższych postulatów i podjęcie natychmiastowych działań w celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzenienia się pryszczycy w Polsce. Każda zwłoka w tej sprawie może mieć poważne konsekwencje dla polskiego rolnictwa i gospodarki, a Polski i polskich rolników nie stać na takie ryzyko.
Zobacz również:
Opracowanie:
Paweł Dopierała