Wkrótce koniec naboru! Możliwy zwrot za materiał siewny do 420 zł/ha

4 godzin temu

Jeszcze tylko przez kilka dni rolnicy mogą składać wnioski o zwrot za materiał siewny. Konkretnie to termin mija 10 lipca. Tymczasem wypłaty trwają. Mianowicie na konta ponad 8 tys. beneficjentów trafiło już 11 mln zł. Sprawdź, czy Tobie również przysługuje wsparcie.

Zwrot za materiał siewny to istotny element wsparcia rolnictwa w formule pomocy de minimis.

Kto może otrzymać zwrot za materiał siewny i na jakich zasadach?

Dotyczy on zakupu materiału kwalifikowanego lub elitarnego, zarówno w wersji konwencjonalnej, jak i ekologicznej. Skorzystać mogą producenci, którzy zadeklarowali konkretną powierzchnię zasiewów i spełniają określone warunki. Nabór trwa od 25 maja, a zakończy się już 10 lipca 2025 r.

Czyli pomoc przysługuje rolnikom, którzy zużyli do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wsparcie obejmuje również materiał ekologiczny tych samych kategorii. Wnioski można składać w formie papierowej (także pocztą) lub elektronicznie za pośrednictwem platform ePUAP i mObywatel.

Minimalna powierzchnia, do której przysługuje zwrot, to 0,1 ha. Warto pamiętać, iż nie można łączyć tej formy pomocy z dopłatami wynikającymi z ekoschematu dotyczącego materiału siewnego. Wykluczeni są również producenci objęci sankcjami UE oraz uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Ile wynosi zwrot za materiał siewny? Stawki

Kwota wsparcia zależy od rodzaju materiału oraz rodzaju rośliny.

W przypadku materiału konwencjonalnego obowiązują trzy stawki:

  • 65 zł/ha — dla zbóż i mieszanek pastewnych lub zbożowych,
  • 115 zł/ha — dla roślin strączkowych,
  • 350 zł/ha — dla ziemniaków.

Zwrot za materiał siewny, konkretnie to stawka, zależy od rodzaju materiału oraz rodzaju rośliny

fot. Adobe Stock

Dla materiału ekologicznego stawki są wyższe:

  • 78 zł/ha — zboża i mieszanki,
  • 138 zł/ha — strączkowe,
  • 420 zł/ha — ziemniaki.

Całkowita pomoc de minimis nie może przekroczyć 50 000 euro w ciągu trzech ostatnich lat.

Czy zwrot za materiał siewny cieszy się zainteresowaniem rolników?

Od 25 maja do końca czerwca 2025 r. wnioski złożyło już ponad 17,5 tys. rolników, najwięcej w woj. wielkopolskim. Na konta 8 tys. z nich ARiMR przekazała już 11 mln zł.

To ostatni moment na złożenie dokumentów. Zainteresowani powinni się pospieszyć, bo do 10 lipca pozostało kilka — podkreśla prezes Agencji Wojciech Legawiec.

Pomoc obejmuje szeroką grupę upraw, m.in.: jęczmień, owies, pszenicę (w tym orkisz i pszenicę twardą), żyto, pszenżyto, bobik, łubiny, groch siewny rolniczy, wykę siewną, soję oraz ziemniaki. Wszystkie muszą być zasiane materiałem spełniającym kryteria kwalifikacji.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału