Wkrótce, bo już 1 czerwca br. na terenie całej Polski rozpocznie się Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S). Dowiedz się więcej o tym przedsięwzięciu.
Uwaga, w czerwcu 2024 r. zostanie przeprowadzone kolejne badanie statystyczne z zakresu rolnictwa — badanie pogłowia świń.
Badanie pogłowia świń — cel
Wkrótce na terenie całej Polski Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi działania z zakresu rolnictwa. Konkretnie to tym razem obejmie ono badanie pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego.
Jego celem jest pozyskanie rzetelnych danych dotyczących tej dziedziny produkcji rolniczej. Następnie uzyskane dane wykorzysta się do analizy zmian w produkcji zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie. Poza tym zdobycie szczegółowej wiedzy wpłynie na kształtowanie polityki rolnej i żywnościowej kraju. Tym bardziej iż coraz częściej prowadzona jest na różnych szczeblach dyskusja odnośnie do wykorzystania zasobów produkcji roślinnej w hodowli zwierząt.
Z wyników z korzystać mogą:
- instytucje rządowe i samorządowe,
- naukowcy,
- rolnicy, dla których będzie to wskazówka przy podejmowaniu decyzji gospodarczych.
Jak wziąć udział w badaniu stanu hodowli trzody chlewnej?
Do wzięcia udziału w badaniu zostały wylosowane gospodarstwa rolne.
- Osoby fizyczne je reprezentujące mogą udzielać informacji w poszczególnych dniach:
- 1–5 czerwca 2024 r. — samodzielnie wypełniając formularz przez Internet. GUS udostępni formularz na swojej stronie. Na razie link, pod którym egzemplarz się kryje, pozostało nieaktywny. Aby wziąć udział w badaniu on-line, trzeba się zalogować dzięki loginu (z listu Prezesa GUS) oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego.
- 6–28 czerwca 2024 r. — prowadząc rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego.
- Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą udzielić wymaganych informacji w dniach:
- 1–14 czerwca 2024 r. samodzielnie wypełniając przez Internet formularz dostępny na stronie GUS. Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się dzięki danych uwierzytelniających, z Portalu Sprawozdawczego GUS.
- 17–28 czerwca 2024 r. w trakcie rozmowy z ankieterem podczas wywiadu telefonicznego.
Więcej informacji nt. badań ankietowych oraz potwierdzenie tożsamości ankietera statystycznego można uzyskać na stronie badania-ankietowe.stat.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię statystyczną. Przy czym telefon infolinii będzie czynny od 29 maja do 28 czerwca br. w godz. 8:00–15:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel).
Źródło: GUS