Wciąż jeszcze można złożyć wnioski o dopłaty 2024. Co prawda podstawowy termin na złożenie deklaracji minął 1 lipca. Jeszcze do 16 lipca rolnicy mogli wprowadzać zmiany bez konsekwencji finansowych. Mimo iż nabór potrwa jeszcze do 26 lipca, to w tej chwili za każdy dzień opóźnienia kwota należnych płatności będzie pomniejszana o 1 procent.
O zbliżającym się końcu kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych przypomina rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na wnioski o dopłaty 2024 pozostało czas do 26 lipca. Równocześnie informuje, iż do 2 września można składać wnioski o dwie nowe formy wsparcia. Dowiedz się więcej.
Na razie 1,21 mln wniosków o dopłaty 2024
ARiMR podaje, iż do 17 lipca zarejestrowała 1,21 mln wniosków o dopłaty. To trochę mniej niż rok wcześniej, kiedy ubiegało się o nie ok. 1,24 mln rolników.
Wnioski wciąż można składać. Przy czym można to zrobić wyłącznie poprzez internetową aplikację eWniosekPlus dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. jeżeli ktoś będzie miał problem z obsługą aplikacji lub nie ma albo nie obsługuje komputera, może zwrócić się o pomoc do pracowników ARiMR. Bezpłatną pomoc uzyska również w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego.
Jak już wspominaliśmy, podstawowy termin na wnioski o dopłaty 2024 upłynął 1 lipca. Jeszcze do 16 lipca rolnicy mogli wprowadzać zmiany bez sankcji. Teraz rozpoczął się tzw. okres sankcyjny. Czyli za każdy dzień zwłoki kwota należnych dopłat zmniejszy się o 1 procent. Ostateczny termin składania wniosków upływa 26 lipca, z wyjątkiem dwóch nowych form wsparcia.
Mianowicie do 2 września można składać wnioski o: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.
Płatność dla małych gospodarstw
O taką pomoc starać się mogą rolnicy, którzy mają gospodarstwa nie większe niż 5 hektarów, ale co najmniej 1-hektarowe. Zastępuje ona wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Jak podkreśla Agencja, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli dodatkowo starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – jeżeli oczywiście spełniają warunki ich przyznania.
Wsparcie wyniesie równowartość 225 euro/ha. Czyli maksymalnie przy 5-hektarowym gospodarstwie dostać można równowartość 1125 euro.
Aby ubiegać się o taką formę pomocy, rolnik musi najpierw, do 26 lipca, złożyć normalny wniosek o dopłaty bezpośrednie. Następnie, do 2 września — kolejny wniosek — o płatność dla małych gospodarstw. Warto również dodać, iż do tego samego dnia można taki wniosek wycofać. Wszystko to zrobimy tylko za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Należy wybrać w niej załącznik Z0296 oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw. Jego wzór znajduje się na stronach ARiMR.
Płatność za grunty wyłączone z produkcji
Wnioski o tę formę wsparcia można składać również do 2 września. Do tego samego dokonujemy stosownych zmian w złożonym już wniosku o dopłaty. Płatność przyznaje się za wyłączenie gruntów ornych z produkcji. Jednak tylko do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni ziemi ornej w gospodarstwie. Przy czym, jak podaje ARMiR, w przypadku zadeklarowania we wniosku większej powierzchni ugorów lub gdy całość gospodarstwa stanowią ugory, płatność w ramach ekoschematu zostanie i tak ograniczona do powierzchni stanowiącej 4% gruntów ornych.
Wyłączenie z produkcji oznacza, iż na tych gruntach będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej, w tym również zakaz wypasu i koszenia oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.
Wnioski o dopłaty 2024 do 26 lipca
Przypominamy rolnikom jeszcze raz — na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie zostało kilka ponad tydzień.
Źródło: ARiMR