Wóz paszowy – najważniejsza maszyna w hodowli krów mlecznych. Jak wykorzystać jej wszechstronne możliwości?

11 miesięcy temu

Firma Blattin Polska zaprasza do udziału w XXI Ogólnopolskiej Konferencji dla Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która odbędzie się w dniach 19–23 lutego 2024 roku. Wydarzenie to połączone będzie z pokazem poziomych wozów paszowych marki Blattin.

Podobnie jak w latach ubiegłych firma Blattin Polska zaprosiła do współpracy prof. dr hab. inż. Macieja Zygmunta Kowalskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych w Polsce wykładowców-praktyków. Jednak to nie jedyny powód, by wziąć udział w konferencji.

Program XXI Ogólnopolskiej Konferencji dla Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Hodowców Bydła i Producentów Mleka będzie podzielona na dwie części, teoretyczną i praktyczną.

– Organizujemy to wydarzenie już dwudziesty pierwszy raz. Nasze doświadczenie jednoznacznie wskazuje, iż niezwykle ważna jet zarówno wiedza teoretyczna jak i zastosowanie jej w praktyce. Dlatego podczas naszych tegorocznych spotkań łączymy oba te aspekty – mówi Katarzyna Górna z Blattin Polska.

W części wykładowej profesor Maciej Kowalski, naukowiec, ale i ceniony praktyk wprowadzi uczestników w zagadnienia dotyczące znaczenia struktury fizycznej TMR w żywieniu bydła mlecznego. Następnie Wojciech Suchodolski Kierownik Działu Bydło Blattin Polska przedstawi nowatorską koncepcję wykorzystania suchego TMR w żywieniu cieląt.

– Część teoretyczna będzie prezentacją najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej żywienia zwierząt i przygotowania pasz. Natomiast w części praktycznej uczestnicy będą mogli na własne oczy przekonać się, jak to działa. Jesteśmy przekonani, iż taka formuła będzie niezwykle wartościowa dla hodowców, którzy nas odwiedzą – podkreśla Katarzyna Górna.

W części praktycznej uczestnicy będą mogli zobaczyć proces przygotowania paszy przy użyciu poziomych wozów paszowych. Będzie to okazja do oceny tej technologii przygotowania paszy i zarazem możliwość zweryfikowania informacji przekazanych uczestnikom podczas wykładów.

Szczegółowy plan konferencji Blattin

I. Część teoretyczna:

  • 9:30–10:00 – rejestracja uczestników,
  • 10:00–10:15 – otwarcie spotkania, powitanie gości. DARIUSZ SZOPA, Kierownik Działu Blattin Technika, Blattin Polska Sp. z o.o.,
  • 10:15–12:15 – Dlaczego struktura fizyczna TMR-u jest taka ważna w żywieniu krów mlecznych? Prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski, Kierownik Katedry Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
  • 12:15–12:30 – przerwa kawowa,
  • 12:30–13:00 – Suchy TMR jako nowoczesna koncepcja żywienia cieląt. Wojciech Suchodolski – Blattin Polska,
  • 13:00–13:30 – obiad i rozdanie nagród.

II. Część praktyczna:

  • 13:30–14:00 – przejazd do Gospodarstwa Rolnego,
  • 14:00–15:00 – przygotowanie suchego TMR-u dla cieląt w wozie poziomym ciąganym Blattin King,
  • 15:00–16:00 – przygotowanie TMR-u w wozie poziomym samojezdnym Blattin King Lion.

Pokazy poprowadzi Dariusz Szopa – Kierownik Działu Blattin Technika.

Celem prezentacji jest ukazanie innowacyjności i unikalności wozów paszowych firmy Blattin, a także ich wszechstronne zastosowanie. Specjaliści przedstawią również analizę ekonomiczną tych pojazdów, która obejmie czas przygotowania mieszanki TMR, zużycie paliwa oraz ocenę TMR-u uwzględniającą jakość pocięcia i wymieszania TMR-u, równomierny rozkład na stole paszowym.

– Dobry żywieniowiec myśli nie tylko o dokładanym wyliczeniu składu dawek, o komponentach, ale także o narzędziach, od których zależy jakość przygotowanej paszy – przekonuje Katarzyna Górna – Jesteśmy propagatorami poziomego systemu mieszania, gdyż uważamy, iż jest to najlepsze rozwiązanie. Łączy bowiem korzyści ekonomiczne wynikające, chociażby oszczędności paliwa i z szybkości przygotowywania paszy, z najwyższą jakością dawek – dodaje przedstawicielka Blattin Polska.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany samojezdny 4-ślimakowy wóz paszowy Blattin King Lion o pojemności 13 m3, wyposażony w 148 przeciwnoży, napędzany silnikiem przemysłowym Iveco. Wyróżnia go kompaktowy rozmiar, co ułatwia manewrowanie na terenie gospodarstwa.

Dodatkowo, w trakcie wydarzenia pokazywane będą również wozy paszowe użytkowane przez lokalnych hodowców.

Gdzie odbędą się konferencje Blattin?

XXI Ogólnopolska Konferencja Hodowców Bydła i Producentów Mleka odbędzie się w pięciu lokalizacjach:

19.02.2024 – Łuków
Lokal: Pałacyk Fantazja, Sięciaszka Pierwsza 57A, 21-400 Łuków

Gospodarstwo Rolne Karol Kiełczykowski – Gózd 94, 21-421 Tuchowicz woj. lubelskie

20.02.2024 – Siemiatycze
Lokal: Hotel Drohicki, Zajęczniki 117, 17-312 Drohiczyn

Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Bogusław Ciupiński Smorczewo 2, 17-312 Drohiczyn woj. podlaskie

21.02.2024 – Pisz
Lokal: Hotel Roś, aleja Turystów 3, 12-200 Pisz

Gospodarstwo Rolne Wysocki Józef Pawłocin 1, 12-230 Biała Piska, woj. warmińsko-mazurskie

22.02.2024 – Lipno
Lokal: Dworek Magdalenka, Biskupin 5a, 87-600 Biskupin

Gospodarstwo: Gospodarstwo Rolne Leszek Olszewski, Białowieżyn 13, 87-600 Lipno powiat lipnowski; woj. kujawsko-pomorskie

23.02.2024 – Poznań
Lokal: Motel 2000, Kościańska 89, 62-060 Stęszew

Gospodarstwo: Gospodarstwo Rolne Olejniczak Piotr, 62-060 Zamysłowo, ul. Twardowska 9, powiat poznański, woj. Wielkopolskie

Ogólnopolska Konferencja Hodowców Bydła – dla kogo?

Udział w konferencji jest bezpłatny, trzeba jedynie zgłosić organizatorowi chęć uczestnictwa. Biorąc pod uwagę tematykę wykładów i atrakcyjną cześć warsztatową, konferencja Blattin to propozycja dla wszystkich rolników zajmujących się hodowlą bydła.

– Na konferencje zapraszamy wszystkich hodowców bydła. Zarówno tych, którzy już mają wozy paszowe, jak i tych rozważających taki zakup, czy biorących pod uwagę zmianę sytemu z pionowego na poziomy. Jestem przekonana, iż informacje, które będziemy przekazywać na konferencji, zainteresują wszystkich hodowców, bo to, co zaprezentują nasi specjaliści, może realnie wpływać na efektywność i rentowność gospodarstw – zachęca Katarzyna Górna.

Zainteresowanych organizator prosi o zgłoszenie uczestnictwa do 12.02.2024 r., którego można dokonać:

Dla uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody.



Idź do oryginalnego materiału