Wielka Brytania, będąca trzecim co do wielkości sektorem technologii na świecie, jest dobrze przygotowana do skutecznego partnerstwa z wiodącymi i wschodzącymi gospodarkami cyfrowymi. Jednak innowacje nie istnieją w granicach państw. W rzeczywistości międzynarodowe partnerstwa i kooperacja są kluczem do zapewnienia, iż technologia będzie działać z korzyścią dla ludzi, gospodarek, społeczeństw i planety.
W ostatnich latach rząd Wielkiej Brytanii podpisał szereg innowacyjnych inicjatyw dwustronnych, m.in Mosty Fintechowemosty kosmiczne i umowy o gospodarce cyfrowej. Chociaż wiele z nich zakończyło się sukcesem, niezwykle ważne jest, aby nowy rząd kontynuował współpracę z partnerami na całym świecie, aby jak najlepiej przygotować brytyjski sektor technologiczny do międzynarodowego sukcesu.
Budowanie mostów technologicznych – model sukcesu?
Jedna z najbardziej obiecujących inicjatyw w wspieranie współpracy międzynarodowej było utworzenie mostów Fintech, czego przykładem jest most Fintech między Wielką Brytanią a Australią. Porozumienia te pełnią rolę międzynarodowych piaskownic regulacyjnych, które umożliwiają firmom testowanie innowacyjnych produktów i usług w kontrolowanym środowisku, zapewniając jednocześnie zgodność z odpowiednimi przepisami.
W ten sposób pomagają firmom – szczególnie tym, które są z natury innowacyjne i działają w trudnym otoczeniu regulacyjnym – skuteczniej wkraczać na nowe rynki.
„Nowy rząd ma wyjątkową okazję do napędzania innowacji poprzez partnerstwa międzynarodowe”
Daniel Clarke, TechUK
Most Fintech między Wielką Brytanią a Australią pokazał potencjał takich partnerstw. Na mocy tej umowy organy regulacyjne obu państw współpracują, aby wspierać start-upy z branży fintech, umożliwiając im wzajemne działanie na rynkach poprzez piaskownice regulacyjne. Sukces tej inicjatywy, w wyniku której ponad 42 brytyjskie firmy fintech rozszerzyły swoją działalność na Australię, pokazuje, iż aby wspierać innowacyjne sektory o wysokim wzroście, potrzebna jest innowacyjna polityka handlowa.
Aby wykorzystać ten sukces, TechUK wezwał nowy rząd Wielkiej Brytanii do utworzenia dodatkowych pomostów technologicznych – które obejmują dialog między organami regulacyjnymi – z innymi kluczowymi rynkami, w większej liczbie podsektorów technologicznych.
Partnerstwa te wspierałyby międzynarodową ekspansję niektórych z najbardziej innowacyjnych brytyjskich firm technologicznych i pomogłyby zmniejszyć techniczne bariery handlowe, które tak często wynikają z różnych przepisów.
Nadanie priorytetu umowom dotyczącym gospodarki cyfrowej
W coraz bardziej cyfrowym świecie Wielka Brytania musi również skupić się na negocjowaniu umów o gospodarce cyfrowej (DEA) z rynkami priorytetowymi. The DEA Wielka Brytania-Singapurstanowi na przykład model tego, jak takie umowy mogą ułatwiać innowacje. DEA można dostosować do nowych technologii i zapewniają mechanizmy regularnego wkładu zainteresowanych stron, dzięki czemu stosunki handlowe pozostają nowoczesne i dostosowane do postępu technologicznego.
Następny rząd Wielkiej Brytanii powinien opierać się na tym modelu, negocjując dodatkowe DEA z kluczowymi rynkami. Umowy te nie tylko wspierałyby gospodarkę cyfrową, ale także zapewniałyby ramy współpracy w zakresie nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe, bezpieczeństwo cybernetyczne, blockchain i wiele innych.
Badanie i wzmacnianie dialogu na temat technologii i handlu
Rada ds. Handlu i Technologii USA-UE, mimo iż przyniosła kilka konkretnych wyników, była kluczowym forum do dyskusji na temat współpracy transatlantyckiej w takich kwestiach, jak kontrola eksportu, monitorowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych i standardy technologiczne. Są to kwestie z natury globalne i stale zmieniające się, dlatego wymagają spójnego, ciągłego dialogu. Wielka Brytania powinna wyciągnąć wnioski z Rady ds. Handlu i Technologii USA–UE i zbadać możliwości dialogu z kluczowymi partnerami.
Ponadto tam, gdzie istnieją już dwustronne partnerstwa naukowo-technologiczne, np. nowo podpisane Inicjatywa dotycząca technologii i bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i IndiiWielka Brytania powinna nadać priorytet ich operacjonalizacji w porozumieniu z zainteresowanymi stronami z branży. Na przykład Dwustronne fora technologiczne Wielkiej Brytanii i Japonii i Indie oferują znaczne możliwości bliższej współpracy w zakresie nowych technologii. Wzmacniając te partnerstwa przy wsparciu przemysłu, Wielka Brytania może pozostać w czołówce kluczowych rozmów na temat technologii i handlu.
Nowy rząd ma wyjątkową okazję do stymulowania innowacji poprzez partnerstwa międzynarodowe, opierając się na udanych inicjatywach, takich jak mosty technologiczne, nadając priorytet umowom dotyczącym gospodarki cyfrowej i wzmacniając dialog z głównymi partnerami. Wysiłki te nie tylko wesprą rozwój sektorów zaawansowanych technologii, ale także zapewnią, iż Wielka Brytania pozostanie liderem w światowych dialogach na temat technologii i regulacji.
Daniel Clarke jest menadżerem ds. polityki międzynarodowej i handlu w TechUK.