Wraca temat dopłaty do wapnowania 2024

6 miesięcy temu

Pieniądze na dopłaty do wapnowania 2024 zostaną przesunięte zgodnie z potrzebami rolników. Podjęto już odpowiednie działania w tym kierunku.

Dopłaty do wapnowania 2024 są częścią Programu Regeneracji Gleb w Polsce. Ogólne zapotrzebowanie jest niewspółmierne z kosztami, jakie na ten cel przeznaczono. Wciąż są potrzebne fundusze. Sprawdzamy, czy są szanse na dodatkowe pieniądze.

Program regeneracji środowiskowej polskich gleb

Dopłaty do wapnowania 2024 są częścią Programu Regeneracji Gleb. Ten zabieg bardzo poprawia ogólny stan środowiska, wpływając na jakość gleb i wód. Ponadto w rolnictwie znacząco wpływa na ilość i jakość plonu. Dlatego Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 8 lutego 2024 r. do Ministra Rolnictwa z pismem w sprawie wznowienia Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie. Ważnym podjętym wątkiem była także relokacja środków przeznaczonych na ten cel.

Czy dopłaty do wapnowania gleb 2024 zostaną wznowione?

W odpowiedzi na pismo KRIR Michał Kołodziejczak zapewnił, iż zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski z prośbą o przedłużenie Programu na kolejne lata. Zaapelował także do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) o przeniesienie środków finansowych pomiędzy Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Pozwoli to na pełniejsze wykorzystanie środków, które umożliwią wypłatę rolnikom dofinansowania zgodnie z ich złożonymi wnioskami. Dlatego pierwszym etapem działań jest akceptacja Minister Hening-Kloski. Następnie możliwa będzie zmiana Programu. Kolejny zaś krok to faktyczna relokacja środków w ramach Programu. Jest to o tyle ważne, iż takie rozwiązanie umożliwi przesunięcie finansów z terenów, gdzie są nadwyżki do miejsc, gdzie tych pieniędzy brakuje.

Planowana zmiana terminu wypłat

Wprowadzone w 2019 r. dopłaty do wapnowania gleby cieszyły się dużym zainteresowaniem rolników. Przełożyło się to nie tylko na liczbę złożonych wniosków, ale także na wzrost zużycia nawozów wapniowych. Jednakże okazało się, iż pieniądze przeznaczone w ramach programu w poszczególnych województwach nie zawsze pokrywają zapotrzebowanie. Tymczasem w innych rejonach ich ilość znacznie przewyższa zainteresowanie. Dlatego planowana relokacja środków wpłynie na wydłużenie terminu wypłat dopłaty do wapnowania 2024. NFOŚiGW zamierza przesunąć ten czas z 31 marca 2024 r. na 30 września 2024 r.

Wapnowanie gleby podnosi plony

Proces wapnowania przyczynia się do tworzenia odpowiedniej struktury gleby. Natomiast to wiąże się bezpośrednio z prawidłowym wzrostem i rozwojem roślin. Ponieważ większa część Polski jest usytuowana na kwaśnych skałach, to 90% gleb jest naturalnie zakwaszona. Dlatego wapnowanie pól zapobiega spadkom plonu i pogorszeniu jego jakości. Jest to ogromnie istotny proces dla zachowania odpowiedniej kwasowości gleby, a przez to warunków do prawidłowego funkcjonowania makro- i mikroorganizmów pożytecznych w strefie systemu korzeniowego.

Dopłaty do wapnowania wspomagają procesy regeneracyjne polskich ziem. Ich brak jest kolejnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie płynności finansowej polskiego rolnika.

Źródło: KRIR

Idź do oryginalnego materiału