Jak głosować do PE w najbliższych wyborach, które odbędą się już 9 czerwca 2024? Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.
To, jak głosować do PE, określają ściśle przepisy obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi stosowany jest proporcjonalny system wyborczy, opierający się na podziale mandatów pomiędzy poszczególnymi partiami.
Ilu europarlamentarzystów wybierzemy w wyborach do PE?
W nadchodzących wyborach wybierzemy 53 reprezentantów naszego kraju do Parlamentu Europejskiego spośród kandydatów, które zgłosiły uprawnione komitety wyborcze. Mogą być to komitety: partii, wyborców lub koalicyjne. Listy kandydatów zgłasza się we adekwatnej okręgowej komisji wyborczej najpóźniej w czterdziestym dniu przed dniem wyborów. Ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 osób i większa niż 10.
Kto może oddać głos w wyborach?
Do czynnego udziału w wyborach uprawnieni są obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Ponadto nie mogą oni być pozbawieni praw publicznych lub ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu. Nie mogą być także pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Ponadto głos mogą oddać obywatele Unii, którzy nie są obywatelami Polski i spełniający powyższe warunki. Jednakże muszą być oni ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Jak prawidłowo głosować do PE?
By oddać głos, należy udać się do lokalu wyborczego pomiędzy godziną 7.00 a 21.00 i zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to paszport lub dowód osobisty (fizyczny lub aplikacja mObywatel).
Domyślnie w wyborach uczestniczymy w obwodzie zameldowania. Jednakże można to było zmienić na pięć dni przed wyborami. Można jeszcze spróbować odebrać z urzędu gminy zaświadczenia, które pozwoli głosować w wyborach do PE w dowolnym miejscu w kraju.
W karcie do głosowania należy postawić znak X w kratce tylko przy jednym nazwisku wyłącznie z jednej wybranej listy. Głos będzie nieważny jeżeli postawi się znak X przy więcej niż jednym nazwisku lub nie postawi się go wcale. Ponadto jakiekolwiek dopiski poza kratkami nie wpływają na ważność głosu. Kartę z oddanym głosem należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu wyborczym.
Uwaga, pod groźbą karną nie można wynosić lub niszczyć kart do głosowania!
Jak głosować do PE będąc za granicą?
W nadchodzących wyborach będzie można oddać głos w obwodach zlokalizowanych poza granicami Polski. Wybory odbędą się w dniu 9 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00. Jednakże w Panamie odbędzie się ono dzień wcześniej, czyli w sobotę 8 czerwca.
Głos za granicą można będzie oddać wyłącznie osobiście w siedzibie obwodowej komisji wyborczej, których wykaz opublikowano w Dzienniku Ustaw RP z dnia 6 maja 2024 (poz. 693). Lista siedzib obejmuje łącznie 295 punktów. Jednakże, by głosować do PE w czasie pobytu za granicą, należało do 4 czerwca wystąpić do adekwatnego konsula o ujęcie w spisie wyborców. Z kolei do 6 czerwca można było złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
O czym jeszcze warto pamiętać przed wyborami do PE?
W związku ze zbliżającymi się wyborami warto pamiętać też o ciszy wyborczej. Zacznie się ona dokładnie o północy w nocy z piątku na sobotę. W jej czasie nie będzie można już prowadzić agitacji wyborczej, organizować żadnych pochodów, manifestacji, zwoływać zgromadzeń oraz rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to także agitacji w Internecie. Ponadto w czasie ciszy wyborczej obowiązuje zakaz publikowania sondaży.
Źródło: elections.europa.eu, gov.pl, forsal, infor, rp