Wymiana dachów z eternitu. Kiedy wypłata pieniędzy z KPO?

8 miesięcy temu

W piątek 12 stycznia br. zakończył się drugi etap przyjmowania wniosków o przyznanie wsparcia na wymianę pokryć dachowych wykonanych z azbestu w gospodarstwach rolnych. Sprawdzamy, ilu rolników zainteresowała wymiana dachów z eternitu.

Wymiana dachów z eternitu to ogólnopolski program polegający na wyeliminowania ze środowiska rolnego niebezpiecznego azbestu. ARiMR wstępnie podsumowała drugi etap działania.

Wymiana dachów z eternitu — drugi etap zakończony

Zakończył się drugi nabór wniosków o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Adresowany był on do osób fizycznych związanych z rolnictwem, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub korzystającymi z płatności bezpośrednich. Aby ubiegać się o wsparcie, wnioskodawcy musieli posiadać numer w ewidencji producentów rolnych. Poza tym musieli być właścicielami lub współwłaścicielami budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachowego.

Jednocześnie podkreślić należy, iż wsparcia nie otrzymają ci, którzy uzyskali je w pierwszym naborze trwającym od 17 października do 15 listopada 2022 r.

Wymiana dachów z eternitu — podsumowanie naborów

Przypomnijmy, w pierwszym naborze (17.10–15.11.2022) wpłynęło do ARiMR 47 tysięcy wniosków od rolników. W efekcie Polski Fundusz Rozwoju, odpowiedzialny za przekazywanie środków na konta beneficjentów, wypłacił na wymianę dachów z eternitu ponad 150 milionów złotych.

W drugim naborze wnioski można było składać, podobnie jak w pierwszym, wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Łącznie zarejestrowano 45,4 tysiąca wniosków. Ich łączna wartość opiewa na 553,38 miliona złotych. To wsparcie przelewane przez ARiMR na konta rolników pochodzić ma z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Dofinansowanie wymiany dachu z azbestu — stawka

Stawka pomocy w drugim naborze wynosiła 40 złotych za metr kwadratowy do wymiany pokrycia dachowego z eternitu. Natomiast maksymalna powierzchnia dachu objęta dofinansowaniem nie mogła przekroczyć 500 m2. Różnice między naborami obejmują możliwość realizacji inwestycji w gospodarstwach rolnych na terenach gmin miejskich w drugim naborze. Dodatkowo, w drugim etapie nie było konieczności dołączania kopii zgłoszenia budowy lub innych dokumentów. Wnioskodawcy jedynie zobowiązywali się do dopełnienia niezbędnych formalności w starostwie powiatowym.

Źródło: ARiMR

Idź do oryginalnego materiału