Wypełnienie wniosku o premię dla młodego rolnika. Instrukcja krok po kroku [video]

1 dzień temu

Premia dla młodego rolnika 2025 w wysokości choćby 200 tys. zł – nabór wniosków trwa od 2 czerwca do 31 lipca. Sprawdź, jakie zasady i zmiany w punktacji obowiązują w tym roku oraz jak krok po kroku złożyć wniosek elektronicznie w systemie ARiMR.

Nabór na Premię dla młodego rolnika w wysokości 200 tys. zł rozpoczął się 2 czerwca i potrwa 31 lipca 2025 r. Warto zapoznać się ze zmianami, które wprowadzono od tego roku. Podstawowe zasady są takie same, ale zmieniła się punktacja za określone kryteria. Rolnik ubiegający się o premię musi mieć od 18 do 40 lat, dysponować co najmniej 1 ha użytków rolnych (ale może w ciągu 12 miesięcy od złożenia wniosku nabyć ziemię).

Co można kupić za premię dla młodego rolnika?

O dofinansowanie nie można się ubiegać posiadając więcej niż 300 ha, a wartość ekonomiczna gospodarstwa musi wynosić co najmniej 15 000 euro. Środki trafią na konto po spełnieniu podstawowych warunków (140 tys. zł) i po spełnieniu biznesplanu (60 tys. zł). W ramach dofinansowania można kupić maszyny rolnicze, sprzęt, ziemię, stado podstawowe, a choćby wybudować lub zmodernizować budynek gospodarczy.

Jak złożyć wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR?

Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną dzięki systemu Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Podczas webinaru pracownicy Agencji na wstępie przypomnieli w jaki sposób zalogować się do PUE ARiMR oraz gdzie znaleźć wniosek o Premię dla młodego rolnika.

Zobacz, jak wypełnić wniosek o premię dla młodego rolnika

Zanim zabierzemy się za wypełnianie wniosku warto zapoznać się z regulaminem, wytycznymi i punktacją, czy spełniamy podstawowe wymagania.

Kolejne pola wniosku, takie jak informacje podstawowe, szczegółowe, uzupełnienie dotyczące wykształcenia, szczegóły biznesplanu, oświadczenia i załączniki to właśnie temat webinaru ARiMR, za pomocą którego wypełnienie kolejnych elementów wniosku nie będzie tak problematyczne. Pracownicy Agencji opisują dokładnie każde pole szczegółowo i w zależności od sytuacji rolnika. Webinar nie jest długi, warto go obejrzeć w trakcie wypełniania wniosku. Polecamy cały materiał video poniżej!

Idź do oryginalnego materiału