Sołtysi dostaną specjalny dodatek do emerytury, tzw. sołtysowe, już po siedmiu latach pełnienia funkcji, a nie jak dotychczas po ośmiu. To najważniejsza zmiana w przepisach ustawy, której nowelizację prezydent podpisał 8 sierpnia. Jak jeszcze zmieni się wypłata świadczenia dla sołtysów?
Świadczenia dla sołtysów zmieniają się za sprawą nowelizacji ustaw. Konkretnie to nowela wprowadza zmiany do dwóch obowiązujących aktów prawnych. Po pierwsze do ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa z 2023 r. Poza tym do ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z 2019 r.
O zmianę świadczenia dla sołtysów walczyło Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów
Zmiana ustawy jest efektem m.in. prac Senatu, który zareagował na petycję Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Zwracało ono uwagę, iż dotychczasowe przepisy uniemożliwiały przyznanie świadczenia znacznej grupie sołtysów. Głównie tym, którzy pełnili swoją funkcję przez dwie kadencje, ale nie osiągnęli wymaganego dotąd okresu ośmiu lat. Problem ten wynikał z dość powszechnej praktyki ogłaszania wyborów na nową kadencję wcześniej, niż to było wymagane. Czyli formalnie skracało okres sprawowania funkcji i pozbawiło niektóre osoby prawa do świadczenia.
Co się zmieni w sołtysowym?
Nowelizacja przede wszystkim skraca wymagany do uzyskania świadczenia czas pełnienia funkcji sołtysa. Czyli z ośmiu do siedmiu lat, i to niezależnie od liczby kadencji.
Ponadto zmieniona ustawa gwarantuje teraz, iż świadczenie pieniężne dla sołtysów nie wpłynie na obniżenie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
I ostatnia ze zmian wprowadza uproszczenia w postępowaniu dowodowym. Mianowicie wymagane będą jedynie trzy oświadczenia od mieszkańców sołectwa, które potwierdzą czas pełnienia funkcji przez sołtysa, zamiast jak dotychczas pięciu. Przypominamy — świadkowie są potrzebni, jeżeli brakuje urzędowych danych potwierdzających okres pełnienia funkcji przez osobę ubiegającą się o sołtysowe.
Wypłata świadczenia dla sołtysów — co się nie zmieniło?
Sołtysowe przysługuje tak jak dotychczas osobom, które osiągnęły wiek emerytalny — kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat. Do okresu pełnienia funkcji sołtysa, który jest warunkiem przyznanie prawa do świadczenia, wlicza się okres jej pełnienia na podstawie wcześniejszych przepisów, o ile osoba taka pełniła potem tę funkcję na podstawie przepisów ustawy z 8 marca 1990 r.
Tutaj warto chwilę się zatrzymać. Mianowicie Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów chciało, by sołtysowe przysługiwało również osobom, które kierowały sołectwami przed 1990 rokiem, a więc w PRL-u. Obecne zmiany tego postulatu nie uwzględniły.
Wniosków nie trzeba składać ponownie
Jeśli sołtys złożył wniosek o świadczenie, który nie został jeszcze rozpatrzony, nie musi składać go ponownie. Decyzja zostanie wydana już na podstawie znowelizowanych przepisów.
Ile wynosi sołtysowe?
Przypominamy, iż dodatek dla sołtysów-seniorów jest waloryzowany co roku. W poprzednim wynosił 300 zł, w tej chwili od 1 marca jest to 336,36 zł. Według danych KRUS do końca lutego przyznano świadczenie prawie 35 tys. osobom.
Nowelizacja wchodzi w życie 30 dni od jej ogłoszenia.
Źródła: www.sejm.gov.pl, prawo.pl