Wystąpienie siły wyższej. Ile czasu w zgłoszenie szkody?

7 miesięcy temu

Wystąpienie siły wyższej w ostatnich tygodniach spowodowało znaczne straty w uprawach rolnych. Czy wiesz, iż możesz zgłosić szkodę i ile masz na to czasu?

Warto być zrzeszonym producentem. Dowiedz się więcej, na co mogą liczyć członkowie organizacji producentów owoców i warzyw jeżeli w ich gospodarstwach wystąpienie siły wyższej spowodowało starty w plonach.

Czym jest „siła wyższa”

Pojęcie „siły wyższej” uznawane jest jako zdarzenie o nadzwyczajnym charakterze, któremu nie można było zapobiec. Jest to zjawisko gwałtowne, nieoczekiwane i niezależne od człowieka. Mianowicie zalicza się do tzw. siły wyższej wystąpienie niekorzystnych warunków pogodowych np.: powodzi, deszczu nawalnego, gradu, suszy, wybuchu wulkanów czy trzęsienia ziemi. W przypadku wystąpienia siły wyższej na przestrzeni ostatnich tygodni mowa o przymrozkach wiosennych. Niezależnie od starań człowieka, przyniosły one wiele szkód w gospodarstwach. Dlatego istnieje możliwość zakwalifikowania takich zdarzeń jako właśnie wystąpienie siły wyższej i zgłoszenia szkód.

Kiedy, jak i komu zgłosić szkody, którą wywołało wystąpienie siły wyższej?

Na przestrzeni ostatnich tygodni, z powodu mrozów i przymrozków, doszło do znacznych strat plonów w rolnictwie, sadownictwie, warzywnictwie. W przypadku gdy doszło do tego w gospodarstwach członków organizacji producentów owoców i warzyw, istnieje możliwość zakwalifikowania takiego zdarzenia jako wystąpienie siły wyższej.

Warunkiem uznania działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności w takim przypadku jest pisemne poinformowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uwzględniając wyrządzone przez przymrozki wiosenne szkody.

Przypominamy, iż straty spowodowane przez przymrozki wiosenne szacują tzw. gminne komisje klęskowe powoływane przez wojewodę. Dlatego, aby mieć protokół poświadczający wystąpienia siły wyższej w uprawach rolniczych czy sadowniczych należy złożyć do komisji gminnej wniosek o oszacowanie szkód.

Zgodnie z wytycznymi dla komisji szacujących straty w przypadku szkód spowodowanych przez przymrozki komisja szacuje szkody dwukrotnie.

  • po raz pierwszy — w terminie do 2 miesięcy od dnia powstania szkód,
  • po raz drugi — nie później niż w terminie do 12 miesięcy od dnia powstania szkód.

Czasu na złożenie wniosku jest mało. Mianowicie, trzeba to zrobić w ciągu 30 dni roboczych od dnia, w którym siła wyższa miała miejsce. Kolejnym warunkiem jest adekwatne udokumentowanie przez organizację producentów przypadków związanych z ujemnymi skutkami panujących warunków atmosferycznych.

Warto pamiętać, iż z przedstawionych przez organizację dokumentów powinna wprost wynikać informacja o wielkości plonów, które nie zostały uzyskane w związku z zaistnieniem siły wyższej.

Źródło: gov.pl

Idź do oryginalnego materiału