
Zbiory ziemniaków w 2024 r. w Unii Europejskiej były wyższe niż przed rokiem. W których krajach odnotowano największy wzrost produkcji? Sprawdźmy.
Które kraje przyczyniły się do wzrostu europejskiej produkcji ziemniaków w ubiegłym roku? Jak wyglądała produkcja w poszczególnych państwach członkowskich UE? Zobaczmy.
Zbiory ziemniaków w UE w 2024 r.
Zgodnie z danymi Eurostatu, ubiegłoroczna produkcja ziemniaków w Europie wynosiła 49,4 mln ton i była wyższa od tej z poprzedniego roku o 2,6%. Jednakże biorąc pod uwagę szacunki dla poszczególnych państw członkowskich UE, liczba ta może być nieco wyższa. Mianowicie, gdy weźmie się pod uwagę wyniki dla wszystkich państwa członkowskiego, całkowita liczba jest wyższa o prawie 0,5 mln ton. Zatem sumując zbiory w krajach unijnych uzyskuje się produkcje na wynoszącą 49,9 mln ton. Co oznacza wzrost o 3,6% w porównaniu z 2023 r.
Należy zaznaczyć, iż jest to produkcja wszystkich ziemniaków. Zatem, oprócz zbiorów ziemniaków konsumpcyjnych, wliczona jest także produkcja ziemniaków skrobiowych i sadzeniaków.

Zbiory ziemniaków w Polsce w 2024 r. wynosiły ponad 5,8 mln ton. Wobec 2023 r. produkcja była o 4,6% większa, co wynika ze zwiększenia areału produkcji.
fot. Anna Maciejuk
Wyższe zbiory ziemniaków w Niemczech
W największym stopniu na zwiększenie zbiorów ziemniaków w Europie w ubiegłym roku wpłynęła większa produkcja w Niemczech. Bowiem powierzchnia upraw w 2024 r. zwiększyła się w tym kraju o 6,6%. Dodatkowo nastąpił wzrost plonów, które były o 1,2 tony z hektara wyższe niż w 2023 r. W konsekwencji ubiegłoroczna produkcja ziemniaków w Niemczech była o 9,4% wyższa niż w 2023 r.
Wzrost produkcji ziemniaków we Francji i Włoszech
Dodatkowo w 2024 r. Francja odnotowała rekordowe zbiory. Było to wynikiem znaczącego wzrostu powierzchni upraw ziemniaków konsumpcyjnych. Nigdy wcześniej Francuzi nie osiągnęli zbiorów ziemniaków na poziomie 9 mln ton. Wprawdzie uprawiano mniej ziemniaków skrobiowych, ale wyraźnie zwiększyła się powierzchnia uprawy ziemniaków do produkcji frytek.
Również we Włoszech odnotowano wyższe zbiory ziemniaków w 2924 r. Głównie ze względu na większy obszar uprawy i nieco wyższe plony. Dzięki temu całkowita produkcja wzrosła tam o 11,6% i wynosiła 1,4 mln ton.
Słabe zbiory ziemniaków w Rumunii w 2024 r.
Z kolei w Rumunii zbiory ziemniaków były wyjątkowo słabe. Ściśle mówiąc produkcja w tym kraju wyniosła niecały 1 mln ton. Znamienne, iż ostatnich latach produkcja ziemniaków w tym kraju gwałtownie się zmniejsza. Jeszcze w 2018 r. zbierano tam ponad 3 mln ton ziemniaków. Zaś powierzchnia upraw ziemniaków była wówczas porównywalna z tą w Holandii. Aktualnie, areał produkcji uległ zmniejszeniu o ponad połowę i wynosi 77,5 tys. ha.
Większa produkcja ziemniaków w Polsce
Zbiory ziemniaków w Polsce w 2024 r. wzrosły o 4,6% i wynosiły ponad 5,8 mln ton. Wzrost ten wynika m.in. z lekkiego zwiększenia powierzchni upraw po osiągnięciu najniższego poziomu w 2023 r., kiedy areał uprawy ziemniaków wynosił niecałe 190 tys. ha. Tymczasem jeszcze pięć lat temu ziemniaki uprawiało się w Polsce na powierzchni przekraczającej 300 tys. ha.
Uprawa ziemniaków w Polsce od dziesięcioleci znajduje się w fazie gwałtownego spadku. W 2000 r. w naszym kraju areał produkcji ziemniaków wynosił ponad 1,2 mln ha.
Źródło: www.nieuweoogst.nl