Zakaz fotografowania obowiązuje w Polsce od 2022 roku. Jego egzekwowanie było jednak utrudnione, bo brakowało wyraźnych oznaczeń miejsc objętych zakazem oraz procedur.
Zakaz fotografowania na nowo
Rozporządzenie MON dotyczy zasad i wzoru zakazu fotografowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa narodowego. Dokument precyzuje i określa tryb wydawania zezwolenia na fotografowanie, filmowanie i utrwalanie w inny sposób obrazu lub obiektów równego typu. O jakie obiekty chodzi? To przede wszystkim:Reklama
infrastruktura krytyczna,obiekty podległe MON,obiekty ważne dla bezpieczeństwa i obronności kraju.
Dotyczy także osób i mienia znajdujących się na terenie tych obiektów. Zakazem fotografowania objęte będą zatem także mosty, tunele, zapory, większość urzędów i sądów.
Jak wygląda znak zakazu fotografowania?
Każdy obiektów objętych zakazem oznaczony musi być znakiem zakazu (o wymiarach co najmniej 60 na 60 cm) w wyraźnie widocznym miejscu: na ogrodzeniu czy elewacji budynku. Napis na znaku przetłumaczony będzie na język angielski, niemieckie, rosyjski i arabski. Jak czytamy w "Fakcie", łącznie zakaz obejmuje 25 tys. obiektów, w tym jedynie 3 proc. należących do wojska.
Nieprzestrzeganie zakazu fotografowania uznawane będzie za wykroczenie, które zagrożone będzie karą grzywny lub aresztu. Sprawca podlegać będzie także przepadkowi przedmiotu, który służył do nagrywania czy fotografowania, a więc aparatu czy telefonu i to niezależnie od własności danego przedmiotu.
Jak uzyskać zezwolenie na fotografowanie?
Osoby chcące zawodowo wykonywać zdjęcia obiektów objętych zakazem muszą złożyć wniosek. Można to zrobić elektronicznie i posłużyć się podpisem kwalifikowanych lub papierowym. Taki dokument musi zawierać dane osobowe fotografa i osoby towarzyszącej mu, lokalizację i termin wykonania zdjęć.
Zakaz fotografowania nie obowiązuje w szczególnych przypadkach, np. w czasie prac zarządców obiektów czy relacji medialnych zatwierdzonych przez władze.