Zakładamy podwyższoną grządkę. Jak to zrobić?

6 godzin temu
Zdjęcie: Marek Jezierski, znany dziennikarz, prowadzący popularny program „Rok w ogrodzie”. / Fot. Marzena Smoręda - Radio Kielce


Marek Jezierski, dziennikarz i wielki entuzjasta ogrodów krok po kroku wyjaśnił, jak założyć podwyższoną grządkę w ogrodzie. Warto posłuchać jego rad i wypróbować ją we własnym ogrodzie.

Aby podniesiona grządka dobrze spełniała swoje funkcje, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, iż musi ona posiadać warstwy, podpowiadał na targach „Dom, Ogród i Ty” w Targach Kielce znany miłośnik sztuki ogrodniczej, który jak mówi, ma po przodkach „zielone geny”.

Jak zbudować podniesioną grządkę?

– Na dno skrzyni dobrze jest położyć siatkę zabezpieczającą przed kretami, ponieważ w grządce będzie z pewnością bardzo dużo dżdżownic, a wiadomo, iż wszędzie tam, gdzie są dżdżownice, bardzo gwałtownie pojawiają się krety, które gwałtownie dostają się tam od dołu – mówi Marek Jezierski.

Jak wyjaśnia, następnie w skrzyni układamy warstwę czystych kartonów, aby celuloza zachęciła do pojawienia się dżdżownic. Kolejny krok to umieszczenie warstw: grubych gałęzi, wiórków, drobnych gałęzi, trawy, obornika, kompostu i na końcu ziemi.

– Dzięki tej rozkładającej się materii organicznej, w tak zbudowanej grządce będą intensywnie zachodziły naturalne procesy biologiczne, podczas których wydzielać się będzie ciepło. W ten sposób uzyskamy darmowe ogrzewanie od dołu, a jak mamy ciepłą ziemię, to rośliny szybciej startują i szybciej rosną. Poza tym lepiej smakują owoce i warzywa wyhodowane we własnej uprawie.

Wiosna w obiektywie na wystawie Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce / Fot. Targi Kielce
Wiosna w obiektywie na wystawie Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce / Fot. Targi Kielce
Wiosna w obiektywie na wystawie Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce / Fot. Targi Kielce


Idź do oryginalnego materiału