Zapasy globalne zbóż spadną trzeci sezon z rzędu w nowym sezonie – prognoza IGC

2 dni temu
Zdjęcie: Zapasy globalne zbóż spadną trzeci sezon z rzędu w nowym sezonie – prognoza IGC


W końcówce czerwca Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podniosła o 3 mln ton (m/m), do 2300 mln ton, swoją prognozę produkcji zbóż ogółem w trwającym sezonie 2023/24. Wynika to całkowicie z rewizji w górę dla pszenicy.

Kukurydza odpowiada za wzrost produkcji zbożowej w tym sezonie w skali roku

Światowa produkcja zbóż w okresie 2023/24 wzrośnie w skali roku o 1%, niemal wyłącznie dzięki rekordowym zbiorom kukurydzy.

Tempo wzrostu konsumpcji wyprzedza wzrost produkcji

Chociaż IGC szacuje, iż dostawy zbóż są wyższe (r/r), ale relatywnie silniejsze odbicie konsumpcji doprowadzi do ponownego spadku zapasów (o 2%, do 591 mln ton) na koniec sezonu 2023/24.

Bilanse na rynku zbóż według IGC:

Także w okresie 2024/25 produkcja zbóż powinna wzrosnąć wolniej niż zużycie

IGC przewiduje, iż produkcja zbóż wzrośnie w nowym sezonie o 1% do rekordowych 2312 mln ton (bez zmian od maja), na co wpłynie poprawa wyników w zakresie jęczmienia, sorgo i owsa. Większa produkcja będzie sprzyjać umiarkowanemu wzrostowi ogólnej podaży.

W nowym sezonie zapasy globalne zbóż spadną trzeci sezon z rzędu

Jednocześnie spodziewany jest wzrost konsumpcji zbóż, który spowoduje spadek zapasów o 2% r/r, do poziomu 582 mln ton (+2 mln ton od maja) – najniżej od dekady.

Rekordowe prognozy produkcji ryżu w tym i kolejnym sezonie

Odzwierciedlając lepsze dane dla Indii, IGC szacuje, iż światowa produkcja ryżu w okresie 2023/24 będzie o 7 mln ton wyższa (m/m) i wyniesie rekordowe 521 mln ton (+4 mln ton – r/r). Przy niewielkim wzroście zużycia zapasy odnotują marginalny wzrost do 173 mln t (+1 mln – r/r).

Bilanse na rynku ryżu według IGC:

W sezonie 2024/25 produkcja ryżu powinna osiągnąć nowy rekord – 528 mln ton. Wzrost dostaw zostanie przeniesiony na całkowite wykorzystanie i zapasy na koniec sezonu. Zapasy ryżu powinny zwiększyć się o 2 mln ton (r/r) do 175 mln ton.

Źródło: IGC

Idź do oryginalnego materiału