Zapewnienie integralności: systemy zarządzania i kontroli pociągów


Wywiad z Martinem Krawycińskim-Schneiderem, Senior Project Leaderem, ALTEN w Niemczech
ALTEN wspiera firmę Alstom w różnych działaniach, skupiających się głównie na systemach zarządzania i kontroli pociągów (TCMS). Obejmuje to uruchamianie funkcji TCMS, przeprowadzanie symulacji i testów integracyjnych, testowanie systemów sygnalizacyjnych i regresyjnych, dostarczanie raportów z testów, analizę problemów, wsparcie komunikacyjne i dokumentację.
Jak długo ALTEN współpracuje z firmą Alstom?
Od ponad dekady eksperci ALTEN wykorzystują swoją szeroką wiedzę techniczną, aby wspierać wymagające projekty Alstom. Współpracujemy z Działem Kontroli Pociągów i Integracji ATP zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, weryfikując i walidując systemy zarządzania i kontroli pociągów. Nasi specjaliści pracują bezpośrednio na pociągach w Niemczech, Szwecji i Hiszpanii. Ta geograficzna dystrybucja pozwala nam oferować elastyczne i efektywne usługi ponad granicami państw.
Co to jest ATP?
ATP odnosi się do automatycznej ochrony pociągu, czyli zestawu systemów monitorujących prędkość pociągu w celu zapewnienia, iż jest ona zgodna z dozwolonymi parametrami. System obejmuje monitorowanie automatycznych zatrzymań na określonych sygnałach oraz aktywowanie hamowania awaryjnego, jeżeli jest to konieczne.
Czy możesz opowiedzieć o aktualnych projektach i zadaniach?
Obecnie pracujemy nad najnowocześniejszymi pociągami. Projekty te wymagają precyzyjnych umiejętności inżynieryjnych i dedykowanej pracy zespołowej. Nasze główne zadania obejmują szeroki zakres działań, koncentrując się głównie na uruchamianiu, walidacji i weryfikacji systemów zarządzania i kontroli pociągów (TCMS). Między innymi uruchamiamy i testujemy funkcje TCMS oraz sporządzamy szczegółowe raporty na ich temat. Przeprowadzamy symulacje i dostosowujemy wyniki do rzeczywistych pociągów, a także tworzymy raporty z napotkanymi problemami. Realizujemy także różne zadania testowe.
Jaki jest główny problem w realizowanych projektach?
Głównym wyzwaniem w każdym projekcie jest koordynacja współpracy między różnymi działami, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Kolejną znaczącą trudnością jest zarządzanie ograniczonymi oknami czasowymi dostępnymi na inspekcje lub testy, podczas których wszystko musi być bezbłędnie wykonane, przetestowane i udokumentowane.
Jak podsumowałbyś rolę ALTEN we współpracy z Alstom?
ALTEN odgrywa cenną rolę, wspierając Alstom w integracji systemów zarządzania pociągami i ATP. Przyczyniliśmy się do pomyślnej realizacji wielu złożonych projektów kolejowych. Nasze działania na arenie międzynarodowej oraz szeroki zakres zadań i projektów podkreślają naszą zdolność do spełniania wymagających wymagań technicznych w sektorze kolejowym, wprowadzając innowacyjne rozwiązania. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z firmą Alstom oraz wspólne pokonywanie przyszłych wyzwań.