Zbiór lawendy. Kiedy i jak ścinać kwiatostany?

5 miesięcy temu

Lawenda kwitnie od czerwca do października. Zbiór lawendy przeprowadza się w drugim roku po posadzeniu. W zależności od przeznaczenia, kwiatostany zbiera się w różnej fazie kwitnienia.

Na wieloletnich plantacjach zbiór lawendy przeprowadza się od drugiego roku po posadzeniu. Bowiem w pierwszym roku prace skupiają się na zagęszczeniu i ukształtowaniu roślin.

Kiedy zbiera się lawendę?

Zbiór kwiatostanów lawendy przeprowadza się w różnych fazach kwitnienia tej rośliny. Uściślając, wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać kwiaty i kwiatostany. Mianowicie, kwiatostany do produkcji bukietów czy wianków zbiera się w początkowej fazie kwitnienia. Dokładnie wówczas, gdy w kwiatostanie rozwinięte są maksymalnie pierwsze dwa kwiaty, a pozostałe są w pąkach. Dzięki temu bukiety nie osypują się po wysuszeniu. Natomiast jeżeli z lawendy chcemy uzyskać susz, do produkcji syropów czy woreczków zapachowych, najlepiej zbierać lawendę gdy na kwiatostanie połowa kwiatów jest rozwinięta. Z kolei do produkcji olejku eterycznego, kwiatostany zbiera się w fazie pełni kwitnienia, gdy niektóre kwiaty zaczynają już przekwitać i brązowieć. Jednak w tym przypadku najlepiej, aby w zebranym surowcu nie było więcej niż 10% przekwitniętych kwiatów.

W zależności od przeznaczenia, kwiatostany zbiera się w różnej fazie kwitnienia

fot. Anna Maciejuk

Jak zbiera się lawendę?

Na plantacjach w Polsce zbiór wykonuje się zwykle manualnie. Do ścinania kwiatostanów dobrze sprawdzają się niewielkie sierpy. W naszym kraju nie ma jeszcze maszyn do mechanicznego zbioru. Takie maszyny – specjalistyczne kombajny do zbioru lawendy – wykorzystywane są natomiast we Francji, gdzie roślina ta jest uprawiana na dużą skalę, głównie w celu produkcji olejku eterycznego do zastosowania w przemyśle kosmetycznym.

Jak suszyć lawendę?

Zebrane kwiatostany suszy się w całości lub po oberwaniu pojedynczych kwiatów. Suszenie przeprowadza się na zewnątrz, w cieniu i przewiewnych warunkach. Można to robić również w ciemnej i przewiewnej suszarni, w temperaturze nie wyższej niż 35ºC. Takie warunki są niezbędne, aby zachować jak największą zawartość olejków eterycznych w roślinach. Kwiatostany powiązane w pęczki można suszyć, rozwieszając je w suchym, przewiewnym i ciemnym pomieszczeniu. Przy tym należy zwrócić uwagę, aby zarówno pęczki kwiatostanów, jak i warstwa oberwanych kwiatów nie były zbyt grube. Tak aby powietrze mogło swobodnie dotrzeć do wszystkich partii surowca. Ważne jest zachowanie dobrej wentylacji, gdyż w przypadku np. zbyt grubych pęczków czy warstwy kwiatów, bez dobrego napowietrzenia surowiec może pleśnieć od środka. Wysuszony surowiec przechowuje się w szczelnym opakowaniu w miejscach suchych i ciemnych, bez dostępu światła.

Suszenie lawendy powinno odbywać się w ciemnym i przewiewnym miejscu

fot. Anna Maciejuk

Idź do oryginalnego materiału