Pogoda sprzyja kopaniu, a cukrownie pracują już pełną parą. Jak wysokie będą zbiory buraków cukrowych 2023?
W tym roku zarówno plony, jak i polaryzacja buraków cukrowych, są bardzo niejednorodne. Różnice w zawartości cukru sięgają choćby 5 proc. Co więcej, w przypadku wielkości zbiorów rozbieżność jest choćby trzykrotna. Jaka konkretnie?
Jak wysokie zbiory buraków 2023?
Szacuje się, iż średnie plony wyniosą około 63 t/ha, a więc będą na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Jednak są one bardzo zróżnicowane. W zależności od regionu wahają się od 30 t/ha do 75 t/ha.
Jak podaje Agrobiznes, najgorzej sytuacja wygląda w województwach:
- wielkopolskim;
- kujawsko-pomorskim (cz. południowa);
- łódzkim;
- mazowieckim.
Z kolei najlepiej zbiory buraków 2023 na obecną chwilę przebiegają w województwach:
- lubelskim;
- dolnośląskim;
- opolskim;
- kujawsko-pomorskim (cz. północno-wschodnia);
- pomorskim;
- zachodniopomorskim.
Jaka jest polaryzacja?
Jeśli chodzi o zawartość cukru w korzeniach, czyli tzw. polaryzację, to ta, podobnie jak same zbiory buraków 2023, różni się w zależności od regionu. w tej chwili wartości te wynoszą od 13 do 17 proc.
Jak się zatem okazuje, wielkość plonów nie zawsze idzie w parze z polaryzacją. Jak informuje rolnik w Opolszczyzny, w tym roku zbiera on 70 ton czystego surowca (bez zanieczyszczeń), ale polaryzacja wynosi nieco ponad 14%. Inny plantator z północnego Mazowsza informuje na grupie „Burak cukrowy od A do Z” (Facebook):
Plon 60 ton czystego surowca, 15% polaryzacja, zanieczyszczenia w okolicach 5–6 procent.
Jednak w cukrowniach wymagana zawartość cukru to 16%. Za taki surowiec rolnicy w tym roku mogą liczyć na dobrą cenę.
Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2023 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 45 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru) — informuje KGS.
Na szczęście słoneczna pogoda sprzyja zbiorom i producenci liczą na poprawę parametrów zawartości cukru.
Do kiedy potrwają zbiory buraków 2023?
Krajowy Związek Producentów Buraków Cukrowych ocenia, iż tegoroczna kampania potrwa dłużej niż w ubiegłym roku. Albowiem w tym sezonie powierzchnia upraw wynosi już 265 tys. ha. A więc wobec wielkości z ubiegłego roku (223 tys. ha), zwiększyła się ona o 42 tys. ha.
Zważywszy na to, iż średnio tegoroczna produkcja jest na poziomie ubiegłorocznym, to przy zwiększonym areale należy spodziewać się wysokiej produkcji cukru. Prognozy wskazują choćby na 2,350 mln ton. Innymi słowy: idziemy na rekord.
Źródło: Agrobiznes, KGS