Zboża ozime 2023 są wprost zagrożone w niektórych krajach Europy. Ściśle mówiąc, dramatyczne warunki pogodowe panujące w centralnej części naszego kontynentu sprawiają, iż rolnicy mają przed sobą trudne wyzwania.
Zboża ozime 2023 w Europie zajmą znacznie mniejszą powierzchnię, niż planowano. Europejska agencja monitorująca plony, MARS, informuje w swoim listopadowym raporcie, iż niekorzystne warunki atmosferyczne zakłócają proces siewu zbóż ozimych w wielu częściach Europy. Ekstremalna wilgotność nie tylko uniemożliwia siew, ale także wpływa negatywnie na wschody i wczesny wzrost roślin zbożowych. Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?
Deszcze we Francji, na północy Niemiec i w zachodniej Polsce
Na początku października warunki do siewu zbóż były stosunkowo korzystne w większości części Europy Środkowej. Jednak nadmierna ilość opadów od połowy października opóźniła lub uniemożliwiła zakończenie siewu na zachodzie i północy Europy.
Szczególnie trudna była sytuacja w zachodniej Francji. Tam z powodu ciągłych deszczy obsiano mniej niż połowę planowanej powierzchni zbóż. Skutki intensywnych opadów deszczu są również widoczne w krajach Beneluksu, północnych Niemczech, Danii. Grząski czy choćby zalany grunt uniemożliwia rolnikom dostęp do pól i ma negatywne konsekwencje dla wczesnego rozwoju roślin.
W krajach skandynawskich i bałtyckich siew zbóż ozimych prawie zakończono w październiku, choć obszary narażone na masowe podtopienia i powodzie mogą wymagać ponownego siewu. Ponowny siew zbóż może być również konieczny w południowej Irlandii.
Zboża ozime 2023 zagrożone też przez suszę
Z kolei, jak podaje raport MARS, w listopadzie były obszary, które zmagały się z suszą. To wschodnia Hiszpania, południowe Włochy, a zwłaszcza Rumunia i Bułgaria. W tych częściach Europy ciągłe ponadprzeciętnie wysokie temperatury i zbyt małe opady opóźniły siew pszenicy ozimej, jak również jej kiełkowanie i wschody.
I do tego mrozy…
Na koniec listopada dla zachodniej Europy i regionu Morza Śródziemnego prognozowane były znacznie chłodniejsze warunki niż zwykle, z temperaturami między 0,5°C a 2°C poniżej długoterminowej średniej (LTA). W Skandynawii, krajach bałtyckich oraz w zachodniej Rosji przewidywano temperatury o 8°C niższe od średniej wieloletniej.
Z rzepakiem nie było źle…
Jak podaje MARS, siew rzepaku w głównych regionach jego uprawy — na terenie Niemiec, Francji i Polski — przebiegał bez zakłóceń. Do tego łagodna jesień sprzyjała wschodom roślin. W większości Europy, poza Skandynawią, było ciepło aż do końca listopada. Teraz jednak nadeszły mrozy.
Jak więc widzimy, warunki pogodowe tej jesieni wprowadzają chaos w produkcję rolniczą, szczególnie zbóż. Zboża ozime 2023 w wielu częściach Europy mogą być poważnie zagrożone. Być może konieczne będą przesiewy. Ale czy wystarczy materiału siewnego? Poza tym zboża jare słabiej plonują niż ozime.
Źródło: Agrarheute