Warszawa, 13.02.2025 (ISBnews) – Werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oznacza, iż sankcji kredytu darmowego nie można stosować automatycznie i to do sądu krajowego należy ocena wagi naruszonych obowiązków przez kredytodawcę i ich wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy, ocenił Związek Banków Polskich (ZBP).
“TSUE potwierdził, iż sankcji kredytu darmowego nie można stosować automatycznie. To do sądu krajowego należy ocena wagi naruszonych obowiązków przez kredytodawcę i ich wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy” – czytamy w stanowisku ZBP.
“Wyrok potwierdza słuszność i konieczność zmiany przepisów o nieproporcjonalnej sankcji kredytu darmowego w Polsce, które są w tej chwili instrumentalnie wykorzystywane przez parakancelarie, budujące biznes na sprawach konsumenckich” – czytamy dalej.
TSUE wydał dziś wyrok na podstawie pytań prejudycjalnych polskiego sądu dotyczących sankcji kredytu darmowego. W tej sprawie spółka handlowa zajmująca się skupem roszczeń dochodzi od banku zwrotu odsetek i pozostałych kosztów poniesionych na podstawie umowy pożyczki, powołując się na sankcję kredytu darmowego.
Jak ocenia ZBP, TSUE nie orzekł, iż oprocentowanie kredytowanych kosztów jest niedopuszczalne. Według TSUE, okoliczność zgodnie z którą RRSO okazałaby się zawyżona, nie stanowi sama w sobie naruszenia obowiązku informacyjnego.
“To oznacza, iż najpopularniejszy zarzut, na który masowo powołują się parakancelarie w sprawach SKD został definitywnie zakwestionowany przez Trybunał” – podkreślił Związek.
ZBP wskazał również, iż TSUE stwierdził, iż to do sądu krajowego należy ocena, na ile przeciętny konsument – adekwatnie poinformowany oraz dostatecznie uważny i rozsądny – był w stanie na podstawie warunków umowy dotyczących zmiany opłat ocenić, jak może się zmienić wysokość jego zobowiązania.
“Trybunał podkreślił, iż surowość sankcji przewidzianej w prawie krajowym powinna być adekwatna do wagi naruszeń i należy przestrzegać ogólnej zasady proporcjonalności, która wynika z prawa unijnego (pkt 49 wyroku). Dalej, w punkcie 54 i 58 wyroku, TSUE potwierdził, iż sankcja kredytu darmowego może zostać uznana za nieproporcjonalną, o ile naruszenie obowiązków informacyjnych nie ma wpływu na decyzję konsumenta o zawarciu umowy” – czytamy również w stanowisku.
(ISBnews)