Premier Mateusz Morawiecki poinformował na czwartkowym posiedzeniu Sejmu, iż zostanie przedłużona tarcza antyinflacyjna, a konkretnie zerowy VAT na żywność w 2024 r. Rozporządzenie w tej sprawie będzie podpisane lada moment.
Jak poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, decyzję, żeby na mocy rozporządzenia przedłużyć tarczę antyinflacyjną i zerowy VAT na żywność w 2024 r. podjęto w związku z tym, iż Sejm zamroził przyjęcie ustawy w tej kwestii.
Premier Morawiecki zapowiada przedłużenie 0% VAT na żywność
Rzecznik rządu, Piotr Müller oświadczył wczoraj:
Taka decyzja została podjęta, w związku z tym, iż Sejm zamroził przyjęcie ustawy o zerowym VAT na żywność. Chcieliśmy, aby ta ustawa była przyjęta, ponieważ obawiamy się, iż nowy minister finansów może cofnąć decyzję, która zostanie podjęta w formie rozporządzenia. Przedłużamy zerowy VAT na kwartał, oczekując, iż Sejm w tym czasie przyjmie ustawę w tym zakresie.
Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, iż w pierwszej kolejności, Sejm powinien przyjmować to, co korzystne dla Polaków. Przedłużenie zerowego VAT na żywność zaproponowała grupa posłów PIS wraz z projektami dotyczącymi tarczy energetycznej oraz wakacji kredytowych. Projekty te jednak utknęły w Sejmie. Premier zadeklarował, iż w piątek i sobotę będą prowadzone prace do samego końca. Tak aby podpisać rozporządzenie o zerowym VAT na żywność przed poniedziałkowym wotum zaufania.
Zerowy VAT na żywność 2024. Do kiedy obowiązuje?
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. utknął w Sejmie. Wobec tego premier zapowiedział podpisanie odpowiedniego rozporządzenia w tej sprawie. Zgodnie z zapowiedzią premiera, minister finansów podpisze rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Stanie się to najpóźniej w sobotę. Bowiem, jak podkreślił Mateusz Morawiecki, „pracujemy od pierwszego do ostatniego dnia naszej misji”.
Od kiedy funkcjonuje zerowy VAT na żywność?
Zerową stawkę VAT na żywność wprowadzono od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych. Jej celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrostu cen, który poprzedził atak Rosji na Ukrainę. Przyjęta tarcza antyinflacyjna obowiązuje go końca bieżącego roku.
Czytaj również: Nowy minister rolnictwa. Czy będzie nim Czesław Siekierski?
Źródło: PAP