Zgłaszanie szkód łowieckich w 2024 roku na nowych zasadach?

1 rok temu

Zgłaszanie szkód łowieckich i ich szacowanie było dotychczas niewystarczające. Dlatego samorząd rolniczy proponuje konkretne rozwiązania. Jakie uproszczenia przewiduje KRIR dla rolników dotkniętych przez szkody łowieckie?

Zgłaszanie szkód łowieckich, podobnie jak ich szacowanie oraz wypłaty odszkodowań budzą głosy sprzeciwu samych poszkodowanych. Regulacje prawne w tym zakresie są bowiem dość niejasne i mało skuteczne. Ponadto rozporządzenia dotyczące samych procedur szacowania szkód łowieckich często się zmieniają. Dlatego, zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, konieczna jest zmiana. Co proponuje samorząd rolniczy?

Zgłaszanie szkód łowieckich przez Internet

Po pierwsze, propozycja KRIR odnosi się do sposobu zgłaszania szkód łowieckich. Jej zdaniem znacznym uproszczeniem samej procedury byłoby utworzenie w tym celu ogólnokrajowego portalu internetowego. Po pierwsze samo zgłoszenie odbywałoby się znacznie szybciej i sprawniej, bo bez niepotrzebnego drukowania formularzy i ponoszenia kosztów związanych z ich doręczeniem. Można to opisać w zaledwie dwóch krokach:

  • rolnik po zalogowaniu wybiera odpowiednie dane dotyczące lokalizacji działki, na której wystąpiła szkoda, oraz określa rodzaj szkody;
  • po zatwierdzeniu zgłoszenia informacja automatycznie trafia na skrzynkę docelową (koła łowieckiego lub adekwatnego terytorialnie zarządu województwa).

Taki system da rolnikowi gwarancję, iż jego zgłoszenie zostało przyjęte i będzie musiało być rozpatrzone. Jednocześnie spadnie z jego głowy konieczność rozeznania w zakresie adresów kół łowieckich, których obwody łowieckie znajdują się na jego działkach.

Szkody łowieckie z funduszu gwarancyjnego

Zgłoszenie szkód łowieckich to nie jedyna bolączka poszkodowanych rolników. Obecne przepisy często nie dają rolnikom gwarancji, iż straty zostaną w pełni pokryte. Dlatego KRIR zgłosiła ideę wprowadzenia funduszu gwarancyjnego, finansowanego ze środków budżetu państwa i kół łowieckich. Jego celem jest zapewnienie wypłat dla rolników, którzy ucierpieli wskutek szkody łowieckiej.

Częste zmiany rozporządzeń w tym zakresie powodują destabilizację relacji rolnik-myśliwy. Proponujemy rozważenie wprowadzenia funduszu gwarancyjnego, który byłby finansowany ze środków budżetu państwa i kół łowieckich — tak zarząd KRIR uzasadnia swój wniosek skierowany do Ministra Klimatu i Środowiska.

Zgłoś szkodę rolniczą za 2023

Pozostając w temacie szacowania szkód w uprawach rolniczych, warto dodać, iż w 2024 roku przewidziano pomoc dla rolników poszkodowanych w 2023 roku przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Szkoda suszowa będzie mogła być zgłoszona w przypadku, jeżeli straty z tego tytułu wyniosły powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej. Nie podano jeszcze dokładnego terminu składania wniosków, podobnie jak wysokości stawki pomocy. O ich ogłoszeniu przez resort rolnictwa będziemy informować na bieżąco.

Źródło: KRIR, MRiRW

Idź do oryginalnego materiału