Zielona transformacja a dochody rolników

2 miesięcy temu

Kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu są zmiany w rolnictwie. Pod koniec ubiegłej kadencji w reakcji na protesty rolników Komisja Europejska dokonała rewizji Wspólnej Polityki Rolnej, rezygnując z niektórych elementów strategii „Od pola do stołu” (głównie z celu zmniejszenia zużycia pestycydów o połowę do 2030 r.) i modyfikując tzw. normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC).

Zielona transformacja a dochody rolników

– Większość regulacji dotyczących zielonej transformacji w rolnictwie pozostała jednak w mocy – zwraca uwagę źródło w KE.

Jak wskazuje, Komisja Europejska będzie chciała w pierwszej kolejności ukończyć tzw. dialog strategiczny na rzecz rolnictwa z udziałem rolników, prawodawców, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i innych zainteresowanych stron.

Na podstawie wniosków z dialogu strategicznego KE opracuje i przestawi w pierwszych stu dniach swojego urzędowania tzw. wizję rolnictwa i żywności (Vision for Agriculture and Food), mającą na celu zapewnienie „długoterminowej konkurencyjności i zrównoważenia” unijnego sektora rolnego.

Von der Leyen w priorytetach swojej polityki podkreśliła jednak, iż rolnikom należy się przy tym „sprawiedliwy i dostateczny” dochód za ich produktów. „Nie mogą oni być zmuszani do systematycznej sprzedaży produktów poniżej kosztów produkcji”, zwróciła uwagę.

Dodała, iż „będzie zawsze bronić polityki na rzecz zwiększenia dochodu dla europejskich rolników” i zapewni środki z unijnego budżetu w odpowiedniej wysokości na WPR, przy jednoczesnym utrzymaniu „równowagi między zachętami, inwestycjami a regulacjami”.

Jak wskazuje źródło EURACTIV.pl w UE, zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, wprowadzone pod koniec ubiegłej kadencji, to drobne korekty, mające na celu dostosowanie się do sytuacji rolników.

– Nie zmienia się jednak fakt, iż rolnictwo również zostanie objęte transformacją klimatyczną. Jest to bowiem sektor bardzo zależny od klimatu i pogody – podkreśla.

Jak dodaje, celem nowej Komisji von der Leyen będzie dostosowanie rolnictwa do zmian klimatycznych, aby zminimalizować ryzyko, które w Polsce wciąż jest niedoceniane.

– W Polsce wciąż nie ma dostatecznej świadomości, iż chociażby susze i fale upałów oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe mogą zagrozić rolnikom bardziej niż Zielony Ład – wskazuje źródło.

– Komisja Europejska ma jednak taką świadomość, stąd większy nacisk na adaptację rolnictwa do zmieniających się warunków klimatycznych – podsumowuje.

Źródło: https://www.euractiv.pl/

Jan Krzysztof Ardanowski opuścił PiS. Jest już w nowej partii
Idź do oryginalnego materiału