Złagodzony Zielony Ład. Bruksela boi się o wynik wyborczy?

6 miesięcy temu

Komisja Europejska ma przedstawić w przyszłym tygodniu propozycje zmian w prawie, które mają być odpowiedzią na postulaty rolników. Tak obiecuje w każdym razie komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Na czym polegać ma m.in. złagodzony Zielony Ład, tłumaczyć miał dzisiaj, tj. 7.03.24 w Sejmie. Czy to oznacza, iż Unia ustępuje rolnikom? Z Brukseli płyną również inne sygnały.

Na czym konkretnie ma polegać złagodzony Zielony Ład? Janusz Wojciechowski o unijnych propozycjach dla rolników poinformował korespondentkę RMF FM.

Janusz Wojciechowski nie pojawi się w Sejmie

Jak informuje wp.pl zapowiadane na dzisiaj wystąpienie komisarza ds. rolnictwa podczas obrad sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej się nie odbędzie. Decyzję o odwołaniu posiedzenia tej komisji podjął Michał Kobosko (Polska 2050). Według wp.pl rzekomo po interwencji władz KO i ważnych ministrów.

O czym miał mówić w polskim parlamencie Janusz Wojciechowski? I co tak wzburzyło KE, iż zdystansowała się od jego wypowiedzi przedstawianych we wczorajszych rozmowach z dziennikarzami w Brukseli?

Nie będzie w tym roku kar

Po pierwsze ma nie być w tym roku kar dla rolników, którzy nie spełnią norm środowiskowych czy klimatycznych. To znaczy nie będzie z tego tytułu zmniejszenia ich dopłat bezpośrednich. Natomiast na kolejny okres budżetowy, czyli lata 2025–2027 zostaną wprowadzone istotne zmiany prawne, dotyczące Zielonego Ładu.

Nie będzie obowiązku ugorowania

Wojciechowski twierdzi, iż pakiet zmian zakłada całkowite odejście od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów. Znikną kary, pojawią się nagrody. Czyli rolnicy, którzy zdecydują się ugorować, będą nagradzani.

Złagodzone mają być przepisy dotyczące stosowania płodozmianu oraz obowiązku utrzymania okrywy gleby na zimę. Do tej pory rolnicy musieli na 80 proc. gruntów stosować okrywę gleby od 1 listopada do 15 lutego. Teraz przepisy te mają być bardziej elastyczne. Więcej, każdy kraj ma sobie sam wybrać okres stosowania płodozmianu.

Będą wyłączenia z warunków środowiskowych

Wojciechowski obiecuje również, iż gospodarstwa do 10 hektarów mają być wyłączone z kontroli spełniania warunków środowiskowych. Co oznacza, iż rolnicy nie będą karani za niestosowanie tych norm. Jak zauważa RMF, dotyczy to 3/4 wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce.

Komisarz miał zaproponować także przedłużenie możliwości przyznawania pomocy publicznej rolnikom, związanej z toczącą się na Ukrainie wojną.

Złagodzony Zielony Ład? Unia na razie nie potwierdza

RMF przytacza jednak również wypowiedź odpowiedzialnego za rolnictwo rzecznika KE.

Komisarz Wojciechowski wypowiadał się we własnym imieniu, co w żaden sposób nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Komisji — powiedział Olof Gill.

Rzecznik równocześnie potwierdził, iż prawdopodobnie w przyszłym tygodniu KE przedstawi propozycje, które wprowadzą pewną elastyczność i ograniczą biurokrację.

Tymczasem Businessinsider pisze o liście ponad 330 organizacji, które apelują do KE aby „porzuciła plany likwidacji zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej”. Autorzy listu krytykują w nim najważniejsze propozycje zmian w Zielonym Ładzie, m.in. odejście od obowiązku ugorowania.

Dziś wiemy na pewno, iż jakieś zmiany nastąpią. Czy jednak złagodzony Zielony Ład jest faktem, czy tylko listą życzeń komisarza Wojciechowskiego, który próbuje uspokoić rozhuśtane emocje protestujących rolników w całej UE? Sytuacja jest dynamiczna, i to nie tylko na ulicach.
Tymczasem padają w przestrzeni medialnej już komentarze, iż jeżeli choćby dojdzie do jakichś ulg, to na krótki czas. Aby powrócić ze zdwojoną siłą i nowymi restrykcjami, np. po wyborach parlamentarnych. Oczywiście, jak już się wyklaruje układ sił w PE.

Źródło: rmf24, Businessinsider, wp

Idź do oryginalnego materiału