Zmiana ochrony wilka: korzystna decyzja dla rolnictwa

1 tydzień temu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zadowoleniem przyjęło decyzję państw Unii Europejskiej o zmianie poziomu ochrony wilka z „ściśle chronionego” na „chroniony”. 16 kwietnia 2025 roku, podczas posiedzenia COREPER (Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich), zatwierdzono mandat Rady umożliwiający dostosowanie przepisów UE do wymagań Konwencji Berneńskiej. Zmiana ta zakłada modyfikację dyrektywy siedliskowej, aby odzwierciedlić nowy poziom ochrony.

Zmiana ochrony wilka: korzystna decyzja dla rolnictwa

Cele i korzyści decyzji

Dzięki nowym przepisom państwa członkowskie zyskają większą elastyczność w zarządzaniu populacją wilków, co pozwoli ograniczyć negatywne skutki ich rosnącej liczebności. W szczególności chodzi o zmniejszenie szkód wyrządzanych przez wilki w rolnictwie oraz poprawę zarządzania konfliktem człowiek–przyroda.

Dalsze kroki legislacyjne

Zmiana statusu ochrony wilka wymaga jeszcze uzgodnienia z Parlamentem Europejskim, który ma przedstawić swoje stanowisko w maju 2025 roku. jeżeli Parlament poprze mandat Rady, nowa regulacja zostanie formalnie przyjęta.

Stanowisko Polski

Podczas posiedzenia COREPER Polska, zgodnie z rekomendacją przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zachowała neutralność, wstrzymując się od głosu w sprawie obniżenia statusu ochrony wilka. Decyzja ta spotkała się z pewnym rozczarowaniem ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które od dawna apeluje o zmianę poziomu ochrony wilka w UE.

Argumenty MRiRW

Resort rolnictwa podkreśla, iż wzrost populacji wilków zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, powoduje coraz więcej szkód w gospodarstwach rolnych. Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny jasno wskazują na systematyczny wzrost liczebności tego gatunku, co zdaniem MRiRW uzasadnia konieczność zarządzania populacją wilków w sposób zrównoważony, dostosowany do lokalnych warunków.

Zbożowy kryzys na horyzoncie? Rolnicy wstrzymują sprzedaż!
Idź do oryginalnego materiału