Znowelizowano ekoschematy dotyczące nawożenia

1 rok temu

Ekoschematy dotyczące nawożenia właśnie doczekały się nowelizacji. Mianowicie ta uwzględnia stosowanie produktów pofermentacyjnych w ramach wybranych praktyk. Gdzie znajdzie zastosowanie?

Ekoschematy dotyczące nawożenia, czyli „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” to najczęściej wybierany przez polskich rolników mechanizm wsparcia. Według danych ARiMR ponad 80% złożonych wniosków to właśnie ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. W jego obrębie dużą popularnością cieszy się praktyka „Wymieszanie obornika…”, w której ramach będzie można stosować także poferment.

Co wnosi nowelizacja rozporządzenia w sprawie ekoschematów?

W finalizowanej nowelizacji, po konsultacjach zewnętrznych, projekt uzupełniono o kwestię produktów pofermentacyjnych. Związane jest to z tym, iż ustawa z 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. poz. 1597), zmieniła m.in. ustawę o nawozach i nawożeniu. Wprowadziła ona definicję produktu pofermentacyjnego.
Dlatego do rozporządzenia związanego z ekoschematami dopuszczono możliwość stosowania produktów pofermentacyjnych. Uwzględniono je w takich praktykach jak:

  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
  • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

Dzięki nowelizacji rolnicy, którzy stosują produkty pofermentacyjne spełniające określone warunki, mogą wnioskować o punkty za ich realizację.

Czym są ekoschematy dotyczące nawożenia?

Ekoschematy dotyczące nawożenia obejmują w sumie 8 praktyk, które mają na celu optymalizację wykorzystania składników mineralnych i ograniczenia ich strat. Mogą je zrealizować gospodarstwa spełniające warunek uzyskania minimalnej liczby punktów stanowiących równowartość punktów, które rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25 % powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki (5 pkt/ha).

Ekoschemat ten obejmuje takie praktyki jak:

  • Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt (5 pkt);
  • Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe (5 pkt);
  • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia — wariant podstawowy (1 pkt);
  • Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia — wariant z wapnowaniem (3 pkt);
  • Zróżnicowana struktura upraw (3 pkt);
  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji (2 pkt);
  • Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo (3 pkt);
  • Uproszczone systemy uprawy (4 pkt);
  • Wymieszanie słomy z glebą (2 pkt).

Powyższe praktyki można ze sobą łączyć na jednej działce, dzięki czemu rolnicy mogą uzyskać wyższe dopłaty do swoich upraw.

Źródło: CDR, ARiMR

Idź do oryginalnego materiału