Zwiększa się produkcja nawozów w Grupie Azoty

1 rok temu

Tydzień po informacji o awarii w jednym z zakładów azotowych Grupy Azoty, spółka poinformowała, iż produkcja nawozów systematycznie się zwiększa. Tak wynika z opublikowanych danych dotyczących szacunkowej produkcji nawozów w sierpniu br.

Z szacunkowych wolumenów produkcji za ostatni miesiąc opublikowanych przez Grupę Azoty wynika, iż sierpień jest trzecim z kolei miesiącem ze zwiększającą się produkcją nawozów azotowych. Zobaczmy, jak kształtowała się produkcja w Grupie Azoty w ostatnich miesiącach.

Produkcja nawozów w sierpniu 2023

Zgodnie z przedstawionymi szacunkami, w sierpniu br. zakłady Grupy Azoty wyprodukowały łącznie 251 tys. ton nawozów azotowych. To o 100 tys. ton więcej niż w poprzednim miesiącu. W segmencie nawozów wieloskładnikowych sierpniowe szacunki mówią o wolumenie na poziomie 54 tys. ton, podczas gdy w lipcu produkcja wynosiła 47 tys. ton. Znacząco natomiast spadła produkcja nawozów specjalistycznych, z 22 tys. ton w lipcu do 9 tys. ton w sierpniu.

Czytaj również: Jakie ceny nawozów azotowych 2023?

Wolumeny produkcji nawozów na przestrzeni ostatnich miesięcy

W tabeli podano wolumeny produkcji w poszczególnych segmentach na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy 2023 r.

Produkt Wolumen produkcji (tys. ton)
maj 2023 r. czerwiec 2023 r. lipiec 2023 r. sierpień 2023 r.
Nawozy azotowe 140 143 151 251
Nawozy wieloskładnikowe 50 36 47 54
Nawozy specjalistyczne 15 7 22 9
Mocznik 30 55 63 86

Popyt na nawozy napędza produkcję

Wzrost produkcji nawozów wynika ze zwiększającego się popytu. Jest on szczególnie widoczny na tle popytu obserwowanego w pierwszym półroczu 2023 r.

Zgodnie z prognozami, od trzeciego kwartału obserwujemy istotne ożywienie w segmencie Agro, w związku z tym Spółki Grupy Kapitałowej zwiększają produkcję nawozów — mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty.

Z kolei w segmencie tworzyw i chemii znaczącą barierą wzrostów przez cały czas pozostaje import produktów spoza Unii Europejskiej. Są one nieobjęte cłami, produkowane z użyciem tańszych surowców i często pochodzą również z państw objętych sankcjami wojennymi. Jak mówi prezes Grupy Azoty:

Wyzwaniem dla Grupy Azoty przez cały czas pozostaje wymagająca sytuacja w segmentach Tworzyw oraz Chemii, gdzie istotną rolę odgrywa duży, niekontrolowany napływ do Europy produktów wytwarzanych poza UE, w oparciu o tańsze surowce, które są produkowane w mniej wymagającym otoczeniu regulacyjnym, głównie w krajach azjatyckich.

Aktualne ceny nawozów sprawdzisz na: www.cenynawozow.pl

Idź do oryginalnego materiału