Zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182 dni

1 tydzień temu

Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy, może liczyć na otrzymanie zwolnienia lekarskiego. Zwykle niezdolność jest spowodowana chorobą, urazem lub ich skutkami, choć są też inne przyczyny. Podczas zwolnienia pracownik nie wykonuje swoich obowiązków w pracy. Są natomiast pewne limity zwolnienia, a adekwatnie – możliwości pobierania zasiłku chorobowego. Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182 dni? Co w przypadku, jeżeli niezdolność trwa dłużej?

Spis treści
  • Zwolnienie lekarskie
  • Co wolno robić na zwolnieniu lekarskim, a co jest niedozwolone?
  • Limit dni przy zwolnieniu lekarskim
  • Zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182 dni – co wtedy?
  • Kto może dostać świadczenie rehabilitacyjne?
  • Jak napisać wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
  • Jaką wysokość ma świadczenie rehabilitacyjne?
  • Podsumowanie artykułu
  • Najczęściej zadawane pytania

Zwolnienie lekarskie

Jeśli lekarz stwierdzi czasową niezdolność do pracy, może wystawić zaświadczenie lekarskie. Jest podstawą do skorzystania ze zwolnienia, a także otrzymania wynagrodzenia. W trakcie choroby przez pierwsze dni otrzymujemy pieniądze od pracodawcy. Po przekroczeniu 33 dni w danym roku kalendarzowym, wypłatę świadczenia chorobowego realizuje już Zakład Ubezpieczeń Społecznych. jeżeli firma zatrudnia mało pracowników, od razu wypłatą “chorobowego” zajmuje się ZUS. jeżeli natomiast pracownik ukończył 50 lat, ZUS wypłaci pieniądze już po 14 dniach zwolnień w danym roku kalendarzowym.

Oczywiście, nie każdy pracownik jest objęty ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Tym samym nie wszyscy mają prawo do skorzystania z płatnego L4. Taką możliwość mają przede wszystkim wszyscy pracownicy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę. Wynagrodzenie, a następnie świadczenie chorobowe z ZUS dostaną też osoby dobrowolnie opłacający składki, na przykład osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy zatrudnione na innych umowach.

Czy dostaną dodatkowe pieniądze za L4 w weekend?

Przeczytaj

Co wolno robić na zwolnieniu lekarskim, a co jest niedozwolone?

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik powinien przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie lekarze, czy dodatkową rehabilitację, jeżeli zaleci ją lekarz. Na zaświadczeniu lekarskim może się znajdować dodatkowa informacja:

  • pracownik może chodzić
  • chory powinien leżeć w łóżku

Ma to całkiem duże znaczenie. W pierwszej z wymienionych sytuacji osoba na L4 może pójść do parku, na spacer, czy po prostu wychodzić z domu. W przypadku “L4 leżącego”, kiedy lekarz nakazuje pozostanie w domu, możliwe są wyjścia jedynie w najbardziej pilnych sytuacjach – do lekarza, do apteki, czy aby wykonać niezbędne zakupy w pobliskim sklepie.

Dla każdej z sytuacji niedopuszczalne jest natomiast wykonywanie pracy zarobkowej. choćby drobne prace, jak remont mieszkania lub naprawa własnego samochodu, czy praca na działce (np. koszenie trawy) mogą zostać uznane za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w nieuprawniony sposób. Dlaczego powyższe kwestie są tak istotne? W przypadku kontroli ZUS lub pracodawcy, możliwe jest odebranie prawa do zasiłku chorobowego. Będzie tak, jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowe korzystanie z L4.

Limit dni przy zwolnieniu lekarskim

Jeśli chcemy otrzymywać wynagrodzenie (od pracodawcy) lub świadczenie (z ZUS) chorobowe, musimy pamiętać o pewnym limicie. Możliwość pobierania środków w trakcie czasowej niezdolności do pracy nie trwa dłużej, niż przez 182 dni w danym roku kalendarzowym.

Wyjątek stanowią tu zwolnienia lekarskie spowodowane chorobą w trakcie ciąży lub gruźlicą. Wtedy możliwe jest pobieranie zasiłku do 270 dni w danym roku kalendarzowym.

Do okresu, przez który pracownik może pobierać pieniądze w trakcie zwolnienia, wliczają się wszystkie takie nieobecności w trakcie roku kalendarzowego. Przerwy w zwolnieniu spowodowanym tą samą chorobą nie są przy tym dłuższe, niż 60 dni.

Jeśli przerwa wynosi natomiast ponad 60 dni, możliwe jest ponowne skorzystanie z zasiłku chorobowego.

Kto to jest społeczny inspektor pracy? Czym się zajmuje?

Przeczytaj

Zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182 dni – co wtedy?

Jak już wiemy, pracownik na zwolnieniu lekarskim może pobierać świadczenie chorobowe przez maksymalnie 182 dni w danym roku kalendarzowym. Nie oznacza to jednak, iż po tym okresie zostanie bez żadnego wsparcia. Po 182 dniach (270 w specyficznych przypadkach) kal drenażowych może liczyć na otrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego. Można je pobierać przez maksymalnie 12 miesięcy.

Takie świadczenie niekiedy jest przyznawane osobom, które starają się o rentę. Wszystko zależy od spełnienia warunków, o których poniżej.

Ile wynosi ulga rehabilitacyjna?

Przeczytaj

Kto może dostać świadczenie rehabilitacyjne?

Zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182 dni w roku kalendarzowym oznacza koniec wypłaty świadczenia chorobowego. Wtedy pracownik może się jednak postarać o świadczenie rehabilitacyjne. W tym celu lekarz musi jednak wydać opinię, iż pacjent dobrze rokuje i może w przyszłości wrócić do pracy. Osoby, których niezdolność do pracy będzie natomiast długotrwała lub permanentna, mogą nie otrzymać takiego świadczenia. W ich przypadku rozwiązaniem może być natomiast przejście na rentę.

Jednocześnie warto pamiętać, iż świadczenie rehabilitacyjne przeznaczone jest tylko dla osób objętych ubezpieczeniem chorobowym. Może być ono obowiązkowe (np. w przypadku osób na umowie o pracę) lub dobrowolne. Do skorzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego prawo mają więc następujące osoby:

  • pracownicy
  • zleceniobiorcy
  • przedsiębiorcy
  • duchowni
  • osoby współpracujące
  • osoby pracujące na umowie agencyjnej lub uaktywniającej
  • wykonawcy pracy nakładczej
  • osoby będące członkami rolniczych spółdzielczy produkcyjnych
  • członkowie spółdzielni lub kółka rolniczego
  • osoby skierowane do odpłatnej pracy w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, tymczasowego aresztowania
  • osoby odbywające służbę zastępczą

Jest też spora grupa osób, które nie mogą otrzymać świadczenia rehabilitacyjnego. To między innymi osoby pobierające emeryturę, rentę z tytułu niezdolności o pracę lub zasiłek przedemerytalny. Także bezrobotni pobierający zasiłek, nauczyciele na świadczeniu kompensacyjnym, osoby zachowujące prawo do wynagrodzenia lub więźniowie odbywający karę więzienia nie skierowani do pracy.

Zasiłku rehabilitacyjnego nie dostaną również osoby, których niezdolność do pracy powstała umyślnie lub na skutek wykroczenia.

Jak napisać wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

Jeśli masz prawo do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego, niezbędne będzie jeszcze złożenie stosownego wniosku ZNP-7 do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dołączamy do niego kilka niezbędnych dokumentów. Ich listę znajdziesz poniżej:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza prowadzącego na druku ZUS OL-9
  • wywiad z miejsca pracy na druku ZUS OL-10
  • zaświadczenie Z-3 (pracownik) lub Z-3a (inna osoba ubezpieczona)
  • decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej, karta wypadku w pracy, protokół z ustalenia przyczyny i okoliczności wypadku przy pracy (w przypadku, jeżeli powodem wnioskowania o świadczenie rehabilitacyjne był wypadek w pracy lub choroba zawodowa)

Jaką wysokość ma świadczenie rehabilitacyjne?

W przypadku korzystania ze świadczenia chorobowego, pracownicy zwykle dostają 80% przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego także zależy od podstawy wymiaru składki chorobowej pobieranej przed wypłatą świadczenia. Również tu stosujemy pewną skalę, a wysokość świadczenia wyrażona jest w procentach zasiłku chorobowego:

  • 90% wymiaru zasiłku chorobowego – w pierwszych trzech miesiącach
  • 75% wymiaru zasiłku chorobowego – za dalszy okres, do 12 miesięcy od rozpoczęcia pobierania zasiłku
  • 100% – w przypadku kobiet w okresie ciąży

Podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego uprawniona do tego osoba musi odbywać zabiegi związane z rehabilitacją. jeżeli nie wypełni zaleceń lekarza – ZUS może odebrać świadczenie.

Podsumowanie artykułu

Zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182 dni w danym roku kalendarzowym jest możliwe. Niezbędne jest natomiast pojawienie się konkretnego powodu dla wystawienia takiego zwolnienia. Może być nim gruźlica, inna choroba zakaźna lub choroba podczas ciąży. jeżeli natomiast niezdolność do pracy nie jest trwała, ale obejmuje ponad 182 dni w roku kalendarzowym, osoba ubezpieczona może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Wystarczy wypełnić wniosek do ZUS i dołączyć niezbędne dokumenty. Wysokość świadczenia wynosi 75 lub 90 procent świadczenia chorobowego (w zależności od czasu pobierania go). Dla kobiet w ciąży jest to natomiast 100%. Zasiłek rehabilitacyjny można pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie dłuższe niż 182?

Tak, przez 12 miesięcy możliwe jest pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego. Jego wysokość zwykle (poza kobietami w okresie ciąży) jest nieco niższa, wymiar świadczenia chorobowego).

Kto może dostać świadczenie rehabilitacyjnego?

Jeśli pracownik zbyt długo pobiera świadczenie chorobowe (do 182 dni, w przypadku gruźlicy i ciąży – do 270 dni w roku kalendarzowym), może przez kolejne 12 miesięcy skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Warunkiem jest wypełnienie wniosku do ZUS, dołączenie dokumentacji i stwierdzenie przez lekarza, iż stan zdrowia rokuje wyzdrowieniem.

Co to jest świadczenie rehabilitacyjne?

Osoby, którym przez zbyt długi okres nie przysługuje już świadczenie chorobowe, mogą skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Jest przeznaczone dla osób, które – w ocenie lekarza prowadzącego – mają szansę na powrót do zdrowia i pracy.

Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy?

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim od pracy mogą pobierać świadczenie chorobowe przez maksymalnie 182 dni w roku kalendarzowym. W przypadku kobiet w okresie ciąży lub osób chorych na gruźlicę okres ten wynosi natomiast 270 dni.

Źródło:

  1. https://www.gov.pl/web/rodzina/wiadczenie-rehabilitacyjne
  2. https://www.infor.pl/prawo/zasilki/swiadczenia-rehabilitacyjne/6525306,swiadczenie-rehabilitacyjne-2024-dla-kogo-ile-wynosi-jak-dlugo-mozna-dostawac-wniosek-do-zus.html
  3. https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Tego-terminu-na-L4-nie-mozna-przekroczyc-Latwo-stracic-pieniadze,255886,2.html
Idź do oryginalnego materiału