Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych, kiedy wyruszymy na cmentarze, także te znacznie oddalone od naszych domów i mieszkań. Nad naszym bezpieczeństwem na drogach i cmentarzach będą czuwały służby mundurowe. Od dzisiaj rusza Akcja Znicz 2023. Potrwa do 5 listopada. Uważajmy na siebie!
Akcja Znicz 2023 potrwa w tym roku ponad tydzień. Uważajmy na drogach zawsze, ale podczas przemieszczania się na cmentarze w najbliższe dni — szczególnie. O czym jeszcze musimy pamiętać?
Akcja Znicz 2023 potrwa ponad tydzień
W tym roku 1 listopada wypada we środę. Z pewnością nie wszystkim wystarczy jeden dzień na dotarcie do znacznie oddalonych cmentarzy. Dlatego też wykorzystywać będziemy oba sąsiednie weekendy na odwiedzenie grobów naszych bliskich. Stąd Akcja Znicz 2023 potrwa dość długo. Nad naszym bezpieczeństwem na drogach policjanci będą czuwać, począwszy od 28 października, skończywszy 5 listopada.
Przed wyjazdem
Pamiętajmy przed opuszczeniem domów o sprawdzeniu, czy nie pozostawiliśmy włączonych sprzętów, które mogłyby wywołać pożar. Banalne może, ale jeżeli choćby nie wybieramy się poza naszą miejscowość, to z pewnością chcemy w tym dniu dobrze się prezentować. Co dopiero jeżeli wyjedziemy dość daleko. Niepewność o pozostawione w domu sprzęty będzie nas rozpraszać, a panika udzieli się wszystkim. To najgorszy towarzysz podróży! Dlatego wyłączmy na czas naszej nieobecności z kontaktów takie sprzęty elektryczne jak: żelazko, telewizor, lampki nocne, elektronikę. Poza tym zakręćmy wodę i kurki gazowe. Zamknijmy okna, w tym balkonowe (bo zabraniu chryzantem), spuśćmy żaluzje antywłamaniowe. Oczywiście nie zapomnijmy włączyć alarmu.
Takie święta bywają bowiem „żniwami” dla złodziei. Podczas gdy my ułatwiamy przestępcom zadanie, informując ich w social mediach o celach naszych podróży, wrzucając zdjęcia z odległych miejsc. Dzielenie się szczegółami z naszego życia nie zawsze bywa wskazane.
Poza tym, wybierając się w podróż, sprawdźmy, czy:
- samochód jest sprawny,
- z dokumentami wszystko w porządku,
- przegląd techniczny pojazdu jest aktualny.
A może to dobry moment na zainstalowanie w telefonie aplikacji mobywatel?
Na drodze — Akcja Znicz 2023
Po pierwsze — „piłeś, nie jedź!” jeżeli mamy wątpliwości odnośnie do stanu, zawsze można skorzystać z alkomatu na komisariacie policji, w oddziale straży miejskiej, na stacji benzynowej. Nie miejmy obiekcji zwracać uwagi osobom podejrzanym, iż są lub jeszcze są pod wpływem alkoholu.
Podczas przemieszczania się po drogach zachowajmy rozsądek i wzmożoną czujność oraz ograniczone zaufanie. Często bowiem w tych dniach „za kółkiem” siadają okazjonalni kierowcy. Szofer rutyniarz „w złym stanie” odpowiedzialnie oddaje kierownicę zastępcy — „niedzielnemu kierowcy”, który zestresowany ruchem na drodze, nie zawsze pamięta o obowiązujących regułach.
Ale Akcja Znicz 2023 nie jest skierowana tylko i wyłącznie na pijanych kierowców. Obecność policjantów przy drodze to impuls do „zdjęcia nogi z gazu”. Z autopsji wiem, iż mandat za prędkość, to „najgorzej wydane pieniądze” i strata punktów. Ale mandat można dostać także za źle ustawione albo niesprawne oświetlenie. Sprawdźmy je przed wyjazdem. Będziemy na drodze lepiej widoczni i nie będziemy oślepiali innych jej użytkowników, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym.
Zasady ruchu drogowego dotyczą także rowerzystów i pieszych
Pamiętajmy, trudno na miejscu zatrzymać jadący, choćby wolno samochód. Poza tym wymaga się od kierowców, aby mieli „oczy wokół głowy”, gdy tymczasem „pieszy ma tylko prawa”.
Często się zdarza, iż bez kontroli pieszy wkracza na przejście dla pieszych, a rowerzysta wjeżdża na ścieżkę przecinającą drogę. Nie znaczy jednak, iż obaj użytkownicy nie mają obowiązku wcześniejszego skontrolowania, czy nic im na drodze nie grozi. Warto również przypomnieć pieszym, iż ich kolejnym obowiązkiem jest zaprzestanie rozmowy telefonicznej, gdy wchodzą na przejście. Rozmawianie przez telefon, gdy przechodzi sie po pasach, rozprasza. No i za to grozi mandat. Dlatego umawiajmy się z bliskimi na spotkanie w danych miejscach, ale zanim wkroczymy na jezdnię, zakończmy albo przerwijmy rozmowę przez telefon komórkowy.
Przechodzenie przez jezdnię powinno się odbywać tylko w oznaczonych miejscach.
W porze wieczorowo-nocnej poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym piesi i rowerzyści powinni mieć elementy odblaskowe. Poza tym rower powinien być wyposażony w działające światła tylne i przednie. To sprawi, iż będziemy lepiej widoczni dla kierowców poruszających się po drodze, a przez to zwiększy się nasze bezpieczeństwo.
Dojazd do cmentarzy
Na trasach dojazdowych do cmentarzy zachowajmy szczególną ostrożność. Często w takich miejscach ruch jest zmieniony, dlatego niech nie zgubi nas rutyna.
Policjanci w ramach Akcji Znicz 2023 będą mieli za zadanie upłynnianie ruchu, szczególnie właśnie w okolicach cmentarzy.
Dlatego ważne, aby kierujący pojazdami oraz piesi przypomnieli sobie co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów, czy inne osobe uprawnione do kierowania ruchem. Zwracajmy na nie uwagę i stosujmy się do wydawanych poleceń!
Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych, w odległości co najmniej 10 m od wyznaczonych przejść dla pieszych. Nie utrudniajmy w ten sposób widoczności innym.
Na czas opuszczenia samochodu zamknijmy okna i drzwi pojazdu. Sprawdźmy, czy na pewno tę czynność wykonaliśmy, gdyż emocje mogą brać górę. „Strzeżonego…”. Zabierzmy wartościowe rzeczy (torebki, saszetki, telefony, tablety). W każdym razie nie zostawiajmy ich na widoku, aby nie skusiły przestępców.
Czujność na cmentarzach wskazana
Podczas pobytu przy grobach nie zostawiajmy, choćby na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Mocno przyciskajmy je do tułowia. Raczej zrezygnujmy z plecaków, na korzyść właśnie torebek, czy tzw. nerek.
Często towarzyszą nam w tych dniach osoby starsze i dzieci. Zwracajmy na nich szczególną uwagę, aby się nie oddalały. Jesteśmy za nich odpowiedzialni.
Akcja Znicz 2023 — to czas wzmożonej pracy policji
Zdajmy sobie czasem sprawę, iż nasze zachowania w okolicach cmentarzy bywają nieprzewidywalne. Spotkanie dawno niewidzianych bliskich, zaskoczenie zmianą ruchu drogowego, nerwy związane ze zgubieniem się, czy niemożnością odnalezienia zaparkowanego pojazdu — to może wywołać irracjonalną reakcję, zagrażającą bezpieczeństwu także innych. Dlatego nie dziwmy się, iż policjant — też człowiek — nie zawsze będzie miły. Szczególnie iż to dla nich bardzo odpowiedzialne i męczące kilka dni. Weźmy to pod uwagę oraz stosujmy sie do poleceń i nie dyskutujmy…
Zakaz ruchu pojazdów o masie przekraczającej 12 t
Od 31 października w godz. 18.00–22.00 do 1 listopada w godz. 8.00–22.00, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t. Zakaz nie dotyczy autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie Wszystkich Świętych 2023 od 31.10 do 5.11. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych. Między innymi na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych — czytamy w komunikatach.
Pamiętajmy o zachowaniu rozsądku w najbliższych dniach! Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych! Wróćmy spokojnie z podróży!
Źródło: policja.pl