Aktualne ceny cebuli w Polsce i Holandii. Czy cebula jeszcze zdrożeje?

1 rok temu

Na rynku europejskim, jak również w Polsce aktualne ceny cebuli przez cały czas utrzymują się na wysokim, wręcz rekordowym poziomie. Co będzie dalej? Sprawdźmy, jakie zdanie na ten temat mają analitycy rynkowi.

Zobaczmy, jakie są aktualne ceny cebuli na początku września i co mówią eksperci na temat dalszej części sezonu.

Ile kosztuje cebula w Holandii?

W Niderlandach sytuacja na rynku cebuli jest dość napięta. Podaż jest niższa od ubiegłorocznej, a ceny dużo wyższe. Handlowcy, firmy sortujące oraz producenci z uwagą obserwują rynek i raczej z ostrożnością podchodzą do zawierania transakcji, wskutek czego handlu jest niewiele.

Od połowy sierpnia br. ceny cebuli systematycznie spadają Mimo to przez cały czas utrzymują się one na poziomie o wiele wyższym niż przed rokiem. Zobaczmy, jakie były aktualne ceny cebuli na początku września br.

Notowania DCA cebuli w workach w 35. tygodniu (28 sierpnia–3 września) 2023 r.:

  • cebula workowana 35–50 mm — 47,5 euro/100 kg;
  • cebula workowana 45/65 i 50/70 mm — 48,5 euro/100 kg;
  • cebula workowana 60–80 mm — 50,0 euro/100 kg;
  • cebula workowana +80 mm — 50 euro/100 kg.

Notowania na giełdach (cena dla producenta) w 35. tygodniu (28 sierpnia–3 sierpnia) 2023 r.:

  • Goes — 35 euro/100 kg;
  • Middemeer — 34,5 euro/100 kg;
  • Emmeloord — 33,5–36,5 euro/100 kg.

Dla porównania średnie ceny cebuli w 34. tygodniu (21–27 sierpnia) 2023 r. wynosiły 33–36 euro/100 kg dla producenta i 53–56 euro/kg za cebule workowaną.

Biorąc pod uwagę przebieg notowań w ubiegłym roku, można przypuszczać, iż cebula holenderska jeszcze stanieje, choć i tak pozostanie relatywnie droga. Zdaniem ekspertów, ceny muszą trochę spaść, żeby Holendrzy mogli utrzymać swoje tradycyjne rynki eksportowe.

O cenach cebuli w sierpniu pisaliśmy tutaj: Aktualna cena 1 kg cebuli. A jakie prognozy?

Aktualne ceny cebuli w Polsce

Średnia cena cebuli na polskich rynkach hurtowych od około 3 tygodni pozostaje stabilna. Na początku września odnotowano minimalny spadek notowań. Hurtowa cena cebuli białej na krajowych giełdach 5 września br. wynosiła średnio 1,6–2,0 zł/kg, zaś za cebulę czerwoną oferowano średnio 3,0–3,4 zł/kg. Zobaczmy jak kształtowały się ceny na poszczególnych rynkach hurtowych.

Aktualne ceny cebuli na krajowych rynkach hurtowych (5 września 2023 r.):

  • ceny cebuli na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy) — 1,80–2,33 zł/kg;
  • ceny cebuli na giełdzie w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy) — 2,40–2,67 zł/kg;
  • na rynku w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza) za cebulę oferowano — 2,50–2,80 zł/kg;
  • na targowisku w Sandomierzu (Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy) za cebulę płacono — 2 zł/kg;
  • cena cebuli na Zjazdowej w Łodzi (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa) wynosiła — 1,66–2,66 zł/kg;
  • we Wrocławiu (Targpiast) za cebulę można było uzyskać — 2,00–3,00 zł/kg;
  • na krakowskich Rybitwach (Kompleks Handlowy Rybitwy) cebulę oferowano po — 2,00–2,50 zł/kg;
  • na rynku w Rzeszowie (Podkarpackie Centrum Hurtowe) cebula kosztowała — 2,80–3,00 zł/kg;
  • cena cebuli na giełdzie w Kaliszu (Rolno-Spożywczy Runek Hurtowy Giełda Kaliska) — 2,40 zł/kg.

W przypadku cebuli czerwonej, minimalne ceny zaczynały się od 3,00 zł/kg. Z kolei maksymalne notowania na wielu rynkach hurtowych dochodziły do 5 zł/kg, a na giełdach w Łodzi i Rzeszowie osiągały choćby 6 zł/kg.

Czy cebula może jeszcze zdrożeć?

Zdaniem polskich analityków rynkowych, dotychczasowy rozwój sytuacji cenowej w handlu hurtowym wskazuje na to, iż cebula może jeszcze podrożeć. Bowiem ceny pozostają w obecnym sezonie relatywnie wysokie i nie spadają wyraźnie mimo tego, iż zbiory realizowane są i nabierają tempa. Dodatkowo za tym scenariuszem przemawiają szacunki zbiorów, prognozujące niższą produkcję cebuli w tym roku w Polsce.

Według ekspertów, ceny cebuli w Holandii nie będą wywierać presji na spadek cen polskiej cebuli. Albowiem chociaż Holandia pozostaje największym dostawcą cebuli do Polski, przeważający udział w tej sprzedaży ma cebula przemysłowa. Poza tym należy pamiętać, iż Holandia pozostaje również jednym z członowych odbiorców polskiej cebuli.

Prognozy mówiące o wzroście cen cebuli w nadchodzącym sezonie wydają się więc bardzo prawdopodobne. Aktualne ceny cebuli są stabilne, ale rekordowo wysokie (najwyższe od ponad 10 lat). Z tego względu trend wzrostowy może nie pojawić się zbyt szybko, a choćby ceny mogą jeszcze zaliczyć spadki w czasie głównego zbioru. Zwłaszcza w sytuacji, gdy pogoda nie będzie sprzyjać zbiorom i na rynku będzie dużo towaru gorszej jakości. Później jednak trend wzrostowy jest bardzo prawdopodobny. W ubiegłym roku ceny cebuli zaczęły rosnąć pod koniec stycznia. W tym sezonie można spodziewać się podobnego scenariusza. Zdaniem analityków, im więcej będzie na rynku cebuli gorszej jakości jesienią, tym szybciej zimą ceny zaczną rosnąć.

Czytaj również: Światowy rynek cebuli. Jaka jest aktualna sytuacja?

Źródło: fresh-market.pl

Idź do oryginalnego materiału